Dekra Slovensko

Najspoľahlivejšie autá roku 2019

Obzeráte sa po novom či ojazdenom modely auta? Znovu vám prinášame rebríček najspoľahlivejších áut roka, ktorý každoročne vydáva nemecká TÜV Report. TÜV Report je niečo ako obdoba našej slovenskej STK. Vychádza z podrobných technických kontrol, zo všetkých podnikov v Nemecku. Aktuálne bolo vykonaných vyše 8,8 milióna technických kontrol. Považuje sa za jednu z najdôveryhodnejších, nezávislých výskumov pre vodičov i budúcich kupcov áut.  

Trojica víťazov

Nebudeme vás napínať, za rok 2019 sa na treťom mieste umiestnil minuloročný víťaz, Mercedes SLK

Na druhom mieste je Mercedes triedy B a Mercedes GLK. Miera poškodenia na technickej kontrole bola v prípade týchto áut 2,6%. 

Samotným víťazom sa stalo Porsche 911. Zo všetkých vozidiel tohto modelu Porsche, len 2,5% vykazovalo na technickej kontrole závažnejšie nedostatky. Priemerný počet najazdených kilometrov však bol len 26-tisíc. 

Najspoľahlivejšie autá podľa veku

V kategórií 4-5 ročných áut sa ako najlepšia voľba ukázalo znovu Porsche 911. Dobre dopadol i Mercedes triedy B a Audi Q5 s 5% poruchami vo všetkých prípadoch. Naopak, najhoršie dopadol Peugeot 206 s 28% porúch.

Poruchy s rastúcimi rokmi používania áut mierne stúpajú. V prípade 6-7 ročných áut si stále dobre viedol Mercedes SLK a so 7% poruchovosťou si odniesol pomyselné víťazstvo. Na druhom mieste skončilo Porsche 911 spolu s Audi TT. U 8-9 ročných áut vyhralo BMW X1 a Audi TT s 12 % poruchovosťou áut.

V kategórií “seniorov”, 10-11 ročných áut vyhráva Mazda 2. Jej staršie vozidlá sklamali menej v než polovici zo všetkých prípadov.

Víťazi v jednotlivých kategóriách 

V kategórií mini svoje víťazstvo potvrdil Opel Adam s 4,4%. V malých vozidlách je na prvom mieste Hyundai i20, u kompaktných vozidiel víťazí Mercedes triedy A. V Triede SUV vyhral Mercedes GLK len s 2,6 % kazivosťou tohto modelu.

Kritici tejto štúdií často vyčítajú jej subjektivitu, myslia si, že stav áut súvisí najmä so starostlivosťou ich majiteľov. Avšak, stav vozidla je výsledkom mnohých faktorov. Nemecká TÜV Report sa každoročne snaží hodnotiť autá čo najdôslednejšie, priniesť čo najobjektívnejšie výsledky a tým pomôcť vodičom pri výbere toho najspoľahlivejšieho auta.