Dekra Slovensko
autokontrola baner

Viditeľnosť znamená bezpečnosť

Leto sa pomaly blíži ku koncu a dni sa postupne skracujú. Počasie nám ale stále praje a preto na cestách môžeme stretnúť ešte stále mnohých cyklistov. Naši kolegovia z Centra nehôd DEKRA v Nemecku preto cyklistom odporúčajú, aby sa uistili, že sú na ceste viditeľní. Takmer každá piata nehoda cyklistov v Nemecku sa stane za šera alebo za tmy. 


V Nemecku sa v roku 2019 zranilo viac ako 16 000 cyklistov pri nehodách, ku ktorým došlo v noci, za súmraku alebo svitania. Podľa oficiálnych štatistík takmer 3000 z nich utrpelo ťažké zranenia, zahynulo 89 cyklistov. 90 percent nočných nehôd s účasťou cyklistov sa stalo v zastavaných oblastiach.

„Svetlo z pouličných lámp, svetelná reklama alebo výklady obchodov nestačia na to, aby boli cyklisti včas viditeľní, najmä pre vodičov automobilov,“ hovorí Luigi Ancona z výskumného centra nehôd DEKRA. „Bez vlastného zdroja svetla sú cyklisti v noci veľmi ohrození."

Odrazy zhoršujú viditeľnosť

Človek často zabúda na skutočnosť, že vodičov automobilov často oslepujú svetlá protiidúcich vozidiel. „Pridajte k tomu rozptýlenie rôznymi svetelnými zdrojmi, ako aj odrazy svetla na mokrom povrchu ulice. Neosvetlený cyklista ponúka v týchto podmienkach malý kontrast a je ťažké ho vidieť,“ hovorí výskumník na nehody. „Byť v premávke na neosvetlenom bicykli po tme je mimoriadne neopatrné a takmer samovražedné."

Cyklisti by si vo vlastnom záujme o bezpečnosť mali zaistiť, aby okrem zariadení na pasívne osvetlenie, akými sú odrazky (ktoré sú v mnohých krajinách povinné), mali aj úplné a funkčné aktívne osvetlenie - predné a zadné svetlá. Na Slovensku je predné a zadné osvetlenie bicykla povinné aj zo zákona. Dôležité je svetlá, samozrejme, včas zapnúť. Osvetlenie tiež pomáha v zlom počasí - dážď, hmla, hmlisté podmienky - aby bol cyklista neprehliadnuteľný.

Jednoduché a efektívne: Noste oblečenie s vysokou viditeľnosťou

Ďalším faktorom bezpečnosti na bicykli je pútavé, vysoko kontrastné oblečenie s retroreflexnými prvkami. Cyklisti si môžu obliecť vesty s vysokou viditeľnosťou, ktoré patria aj do povinnej výbavy vozidiel, sú jednoduché a účinné. Taktiež aj cyklistické oblečenie je často vyrábané s veľkými odrazovými plochami, napríklad vo fluorescenčnej oranžovej alebo žltej farbe. Takéto oblečenie, ako aj svetlé topánky, už z diaľky vynikajú v reflektoroch auta. „Pútavé oblečenie a dobré osvetlenie v tme sú polovičnou životnou poistkou pre cyklistov," hovorí výskumník nehôd Ancona.

Jasné LED žiarovky je možné vidieť na veľké vzdialenosti

Pre svetlomety sa odporúča silná jasná LED žiarovka. Je vidieť z veľkej vzdialenosti a dobre osvetľuje cestu. Moderné systémy osvetlenia ponúkajú aj ďalšie funkcie, ako je napríklad denné svietenie. Aby sa zabránilo oslepovaniu protiidúcich vozidiel, LED žiarovka by nemala byť umiestnená príliš vysoko. Ľahko si to môžete skontrolovať na stene alebo na garážovej bráne.

Batériové svetlá ponúkajú výhodu, že fungujú aj vtedy, keď je bicykel v pokoji, takže čakanie na križovatkách je bezpečnejšie. Cyklisti však nesmú zabúdať na ich nabíjanie alebo nosenie náhradných batérií. Naproti tomu svetlá, ktorých zdrojom je dynamo, ponúkajú bezkonkurenčné plus: Vždy ich máte pri sebe a nikdy sa nevybijú.