Vždy stojte na vlastných nohách
Pošmyknutie, zakopnutie alebo dokonca pád patria medzi najčastejšie príčiny nehôd v domácnostiach. Expert DEKRA Florian Halstenbach vysvetľuje, ako sa im najlepšie vyhnúť.
Je pád naozaj životným rizikom, ktorému sú ľudia každodenne vystavení? Tak je to aspoň na pracovisku. „Najmä v komerčnom sektore sú nehody súvisiace s pošmyknutím, zakopnutím a pádom bežné. Zvyčajne ide o schody a rebríky, pričom nehody na rebríkoch majú vo všeobecnosti za následok vážnejšie zranenia,“ vysvetľuje Florian Halstenbach, odborník na bezpečnosť práce zo spoločnosti DEKRA. Poznáme ročné štatistiky pracovných úrazov z nemeckého sociálneho úrazového poistenia (DGUV). Za rok 2022 vzniklo až 165 420 pracovných úrazov, pri ktorých došlo k zraneniu osôb v dôsledku nehôd.
Prvá príčina nehôd: Pošmyknutie, zakopnutie a pád
Možno si teda myslíte, že v súkromných domácnostiach sú veci oveľa menej nebezpečné. Iste, na podlahe sa vždy povaľuje koberec, na chodbe je vysávač so zapojeným káblom a detské hračky. To však z domácnosti nerobí nebezpečné miesto, či áno?
V skutočnosti naše domovy, ktoré nám zabezpečujú ochranu a bezpečie, nemusia byť až také bezpečné. Štatistiky z nemeckého Spolkového štatistického úradu o úmrtiach podľa kategórie nehôd ukazujú, že takmer polovica všetkých smrteľných nehôd (15 551 z 32 587 nehôd) v roku 2022 sa stala v domácnostiach ľudí. Vo vekových skupinách od 25 do 65 rokov zomrelo v domácnosti 1 335 ľudí. Úrazovosť výrazne stúpa u ľudí vo veku 65 a viac rokov a dokonca neúmerne u ľudí vo veku 75 a viac rokov. Hoci štatistiky neuvádzajú presné príčiny nehôd, relevantné štúdie Inštitútu Roberta Kocha, Nemeckej spoločnosti pre úrazovú chirurgiu a Nemeckej spoločnosti pre geriatriu ukazujú, že pošmyknutie, zakopnutie a pád patria medzi najčastejšie príčiny nehôd vo všetkých vekových skupinách. Štúdia, ktorú na jar 2023 predložila Viedenská dozorná rada pre bezpečnosť na cestách, ukazuje, že jarné upratovanie v marci a apríli je skutočným bezpečnostným rizikom. V priemere je až 60 ľudí denne vážne zranených, práve kvôli úrazu pri jarnom upratovaní.
Riziko pádu doma: Stačí malá neopatrnosť
„Veľa ľudí podceňuje riziko zranenia pri pádoch doma,“ hovorí odborník na bezpečnosť práce z DEKRA Florian Halstenbach. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu DEKRA o domácich úrazoch, ktorý sa uskutočnil pred niekoľkými rokmi: Podľa prieskumu takmer každý tretí človek nad 60 rokov pri domácich prácach nepoužíva bezpečné podpery na lezenie a namiesto toho používa skriňu, stoličku, alebo policu. Z prieskumu tiež vyplýva, že veľká časť respondentov (45 %) si uvedomuje značné riziká pádu v domácnosti. Úrazy môžu vzniknúť pri malej neopatrnosti pri stúpaní po schodoch, v zhone a časovej tiesni napríklad pri čistení okien, pri výmene vypálenej žiarovky v kúpeľni alebo pri vyťahovaní veľkých predmetov zo skrine, ako je napríklad cestovný kufor. Ak sa k tomu pridajú nepriaznivé vonkajšie faktory – ako mokrá, klzká podlaha alebo rebrík s uvoľnenými skrutkami – potom je úraz nevyhnutný.
Následok pádov: Od modrín až po smrť
V lepšom prípade z pádu odídete len s modrinou alebo strachom z ďalšieho pádu. Časté sú však aj modriny a vyvrtnutia, poranenia členkov, chodidiel a kolenných kĺbov, ako aj dolných končatín. K vážnym následkom pádu patria zlomeniny kostí – najmä pády na bok často končia zlomeninami stehenných alebo panvových kostí. A pri páde na ruku si môžete zlomiť zápästie. Jedným z následkov pádu, ktorý netreba podceňovať, je strach z možného nového pádu. Logický dôsledok: Ľudia s týmto strachom sa pohybujú čoraz menej a v dôsledku toho sa zriekajú dôležitých činností každodenného života. Aký je teda najlepší spôsob, ako predchádzať pádom? Odborník DEKRA Halstenbach radí, že treba brať do úvahy aj osobnú bezpečnosť. Každý, kto začne upratovať dom s chrípkou a pod vplyvom liekov, sa sám môže stať bezpečnostným rizikom. Rizikovým faktorom je aj zhoršené videnie – pri zlej viditeľnosti alebo v tme je ľahké zakopnúť o stoličku alebo sa zachytiť o kábel. Starším ľuďom klesá svalová sila, môžu mať problém s rovnováhou, čo ešte viac zvyšuje riziko pádu.
Nebezpečenstvo zakopnutia v domácnostiach
- Koberce vytvárajú útulnú atmosféru, ale voľné okraje a vysoké rohy predstavujú klasické nebezpečenstvo zakopnutia.
- Koberce a koberčeky sa môžu na hladkých podlahách šmýkať. Môžu byť zaistené protišmykovými podložkami alebo lepiacimi krytmi.
- Uvoľnené káble v miestnosti sú zdrojom nebezpečenstva. Preto je najlepšie viesť káble – vrátane predlžovacích káblov – pozdĺž soklových dosiek.
- Poriadok je bezpečnostný faktor. Po vyčistení odstráňte vedrá, metly, vysávače a čistiace prostriedky. Chodby v byte a schodiskové priestory by sa tiež mali udržiavať bez dekoratívnych predmetov.
- Mokré a šmykľavé schody sú nebezpečným terénom.
- Pri prenášaní ťažkých nákupov a objemných prepraviek s nápojmi je lepšie ísť po schodoch viackrát – ak je to možné, vždy s jednou rukou na zábradlí.
Pomáhajte si rebríkom
- Pri domácich prácach na vyšších úrovniach je rebrík nevyhnutnosťou. Klasický rebrík do domácnosti je skladací rebrík, ktorý je dostupný v rôznych veľkostiach.
- Stoličky alebo stoly nenahrádzajú rebríky. Používajte len rebríky, ktoré sú v dobrom stave.
- Uistite sa, že rebrík je stabilný a pevný s protišmykovými nožičkami a nášľapnými plochami.
- Rebríky vždy umiestňujte na pevný a rovný povrch. Stojte vždy oboma nohami na rebríku. Ak je to možné, držte sa jednou rukou.
Čistenie okien
- Okná čistite iba vo vnútri miestnosti a ak je to možné, stojac na zemi.
- Zmysel má používať aj čistiace zariadenia s teleskopickou násadou. V opačnom prípade použite bezpečný rebrík. Vystúpiť na vonkajší parapet je absolútne nebezpečné.