Dekra Slovensko

Ako zabezpečiť auto po zime?


Počas jari je pravý čas dať do poriadku váš automobil. So zimou sa totiž spájajú poľadovice, posypané cesty, sneh a mnohé iné nástrahy, ktoré teda dajú zabrať. V článku nájdete pár tipov, ako sa správne o auto postarať.

1. Čistenie diskov


Pre niekoho zbytočnosť, no pre zodpovedných šoférov samozrejmosť. Ak sa chcete vyhnúť zažltnutým zaolejovaným diskom, venujte im svoj čas. Túto činnosť je najlepšie vykonávať priebežne, nielen na jar. Najviac háklivé sú disky z ľahkých zliatin. Zamierte teda čo najskôr do obchodu, kde máte veľký výber špeciálnych prostriedkov potrebných na údržbu.

2. Umývanie podvozkov a výfuku


Spomínané časti auta dostávajú počas zimy na posolených cestách naozaj zabrať. Ideálne by teda bolo, keby ste podvozky čistili pravidelne vysokotlakovými čističmi. Ak ste na to ale pozabudli, nájdite si na to čas aspoň v tomto období. Čo sa týka výfuku, stačí ho skontrolovať vizuálne a preveriť, či nezhrdzavel. Ďalšie kontroly, ako napríklad náprav, pružín, či tlmičov, už nechajte na odborníkov.

3. Karoséria


Jej umytie je takmer pre každého bežnou činnosťou, no voskovanie praktizuje už podstatne menšie percento šoférov. Raz za čas ale treba urobiť aj to. Nejde len o estetiku, ale o ochranu karosérie pred rôznymi chemikáliami. Ako menší bonus vám voskovanie pomáha prekryť drobné škrabance.

4. Dezinfekcia klimatizácie


Keďže ju v zime veľmi nepoužívame, počas jari sa stáva doslova živnou pôdou pre rozličné baktérie a plesne. Je teda potrebné dať ju prečistiť, alebo si minimálne kúpiť aspoň sprej určený na čistenie automobilovej klimatizácie. Taktiež je dôležité skontrolovať a doplniť chladivo, čo vám urobia len v servise.

5. Geometria


Tento úkon nie je potrebné vykonávať každý rok, stačí každý druhý. Zanedbávať by to nemali hlavne šoféri jazdiaci po neupravených cestách.

6. Kontrola kvapalín


Nezabúdajte na výmenu zimnej vody do ostrekovačov za letnú. Keby tak neurobíte, môžete mať zbytočne na skle mastný film. Letná má navyše vo svojom zložení látky, vďaka ktorým sa ľahšie odstraňuje hmyz. V servise si určite dajte skontrolovať a očistiť brzdy a taktiež brzdovú a chladiacu kvapalinu.