Dovolenková kontrola: Ako bezpečne cestovať autom
Letný čas je čas dovoleniek. Obľúbenou voľbou ako doraziť do dovolenkovej destinácie je stále auto. Na čo si treba dať pozor, aby ste sa bezpečne dostali do cieľa?
Ľudia v Európe stále túžia cestovať. Podľa prieskumu, ktorý zverejnila Európska komisia pre cestovný ruch (ETC) začiatkom júla, 75% opýtaných plánuje dovolenku v období od júna do novembra. Takmer polovica všetkých opýtaných ľudí má na mysli juhoeurópske cestovateľské destinácie - Španielsko a Taliansko, po ktorých nasleduje Francúzsko a Grécko. Podľa Eurostatu, štatistického úradu EÚ, štyria z piatich Európanov cestovali v roku 2022 v rámci svojej domovskej krajiny. Tu bolo auto voľbou číslo jeden v 75% prípadov, nasledované železnicou v 15%.
Väčšina ľudí cestuje lietadlom alebo automZatiaľ čo medzikontinentálni cestujúci využívajú lietadlo, v rámci Európy to je rozmanitejšie. Podľa Eurostatu bola letecká doprava prvou voľbou pre medzinárodné cestovanie v takmer 47% prípadov v roku 2022, po ktorej nasledovalo auto v 40%. Autá a dovolenky, teda pre Európanov, stále idú ruka v ruke. Aby sa jazda nezmenila na utrpenie a aby ste bezpečne dorazili do cieľa, cestujúci by mali mať na pamäti niekoľko vecí. „Začína to plánovaním cesty,“ zdôrazňuje výskumník nehôd DEKRA Markus Egelhaaf. „Pred dlhšou trasou si vopred pozrite celú trasu a premyslite aj alternatívne trasy v prípade dopravných zápch." Najmä ak máte so sebou deti alebo psa, jednoduchšie nájdete miesto aj na oddych.
„Ľudia, žiaľ, často podceňujú, aké vyčerpávajúce môžu byť dlhé cesty,“ hovorí Egelhaaf. „Existuje dôvod, prečo je pre komerčné cesty stanovený maximálny denný počet najazdených kilometrov desať hodín. Na regeneráciu sú mimoriadne dôležité prestávky – na čerstvom vzduchu, nie vysedávanie v aute. Napätý harmonogram môže veci skomplikovať,“ hovorí výskumník nehôd. Tí, ktorí sa len tak preháňajú bez prestávky, predstavujú bezpečnostné riziko nielen pre seba, ale aj pre ostatných.
Návod, ako sa bezpečne dostať do cieľa automKriticky je potrebné zvážiť cestovanie v noci. „Jazdiť, a to aj v druhej polovici noci môžete len vtedy, ak ste naozaj dobre oddýchnutí,“ radí Egelhaaf. Jazda v noci, alebo nadránom a únava môže mať negatívny vplyv na reakčný čas a bdelosť za volantom. „Spravidla, ak ste unavení, pri najbližšej príležitosti si okamžite oddýchnite a už nejazdite,“ hovorí Egelhaaf. Krátke zdriemnutie často stačí na to, aby ste boli opäť primerane bdelí. „Na druhej strane káva a energetické nápoje vám zabránia zaspať len na veľmi krátky čas."
Pri jazde v zahraničí je tiež dobré oboznámiť sa s predpismi o maximálnej povolenej rýchlosti v danej krajine – spolu s ďalšími špeciálnymi rozdielmi. „Niektoré veci, na ktoré ste zvyknutí vo svojej domovskej krajine, môžu mať vo vašej dovolenkovej destinácii trochu iný význam, aj keď v podstate vyzerajú rovnako,“ hovorí výskumník DEKRA. Príklady na to možno nájsť v pravidlách týkajúcich sa správania sa na priechodoch pre chodcov alebo signalizácie na kruhových objazdoch špecifických pre jednotlivé krajiny.
Pred jazdou skontrolujte vozidlo a zaistite nákladTo, že vozidlo musí byť pred cestou na dovolenku v perfektnom technickom stave, by malo byť samozrejmosťou. Ak je však plne naložené a ešte k tomu v ňom sedia 4-5 ľudia, platia iné odporúčania, napríklad na tlak v pneumatikách. „V každom prípade by ste to mali pravidelne kontrolovať a nespoliehať sa len na systémy monitorovania tlaku v pneumatikách,“ radí Egelhaaf.
Ak sa chystáte na dovolenku, vozidlo sa môže rýchlo preťažiť. Na to by ste si tiež mali dať pozor. „A samozrejme platí pravidlo, že ťažké predmety by mali byť na dne kufra a ľahké na vrchu,“ dodáva výskumník DEKRA. „Najmä v kombi alebo SUV musí byť náklad riadne zaistený, najlepšie sieťkami na batožinu alebo upínacími popruhmi." Ak je auto naložené do posledného miesta, bude jazdiť inak, čo je citeľné najmä pri bočnom vetre, v zákrutách a pri brzdení. Egelhaaf má proti preťaženiu jednoduché odporúčanie: „Menej je viac, na dovolenku si nemusíte brať všetko.“
Podľa Svetovej organizácie cestovného ruchu Organizácie Spojených národov (UN Tourism) dosiahol počet príletov medzinárodných turistov na letiská v minulom roku opäť 89 % úrovne z roku 2019. V roku 2024 UN Tourism dokonca očakáva, že medzinárodný cestovný ruch mierne prekročí predpandemickú úroveň.
Čína sa po prvýkrát v roku 2023 vrátila na prvé miesto vo výdavkoch na medzinárodný cestovný ruch – po tom, čo túto pozíciu zastávala mnoho rokov pred pandémiou. Nasledovali USA, s veľkým odstupom Nemecko a Spojené kráľovstvo. So 100 miliónmi medzinárodných cestujúcich bolo Francúzsko minulý rok opäť najčastejšou destináciou medzinárodných turistov. Na druhom až piatom mieste nasledovali Španielsko, USA, Taliansko a Turecko.