Navigácia v novom nariadení EÚ o batériách: Plán pre výrobcov

23. 8. 2024

V auguste 2023 vstúpilo do platnosti vo všetkých členských štátoch EÚ nové nariadenie o batériách. Nariadenie, ktoré pokrýva celý životný cyklus batérií, je zložité a jeho implementácia predstavuje výzvu pre príslušných výrobcov najmä preto, že niektoré výrobky vyžadujú overenie treťou stranou - notifikovaným orgánom. Keďže DEKRA sa v budúcnosti stane notifikovaným orgánom, bude môcť pomôcť výrobcom pochopiť a orientovať sa v nariadeniach.

Batérie sú kľúčom k procesu dekarbonizácie a posunu EÚ ku klimatickej neutralite do roku 2050, čo zodpovedá hospodárstvu s nulovými čistými emisiami skleníkových plynov. Dopyt po batériách bude rásť v kontexte mobility, dopravy, logistiky a priemyselných riešení, ako aj v energetických rozvodných a skladovacích riešeniach. Batérie budú čoraz viac využívať aj spotrebná elektronika, rekreačné výrobky a domáce spotrebiče. V tejto súvislosti má veľký význam nové nariadenie (EÚ) 2023/1542 o batériách a odpade z batérií. Nové nariadenie nahrádza smernicu o batériách z roku 2006 (2006/66/ES) a dopĺňa legislatívu najmä v oblasti odpadového hospodárstva. Nariadenie o batériách je už v platnosti, aj keď niektoré požiadavky vstúpia do platnosti v najbližších rokoch. Cieľom nových pravidiel je zabezpečiť udržateľnosť batérií počas celého ich životného cyklu, od získavania materiálov až po ich zber, recykláciu a opätovné použitie. Budú hnacou silou rastu konkurencieschopného a udržateľného priemyslu batérií, ktorý bude zohrávať kľúčovú úlohu pri prechode Európy na čistú energiu a palivovú nezávislosť. Výrobcovia batérií, ktorí sú informovaní o nových pravidlách, ktoré sa ich týkajú, môžu prechádzať potrebnými procesmi a certifikáciami jednoduchšie a nákladovo efektívnejšie.

Všetko okolo životného cyklu

Nové nariadenie sa vzťahuje na všetky typy a aplikácie batérií, či už ide o prenosné alebo priemyselné batérie, batérie elektrických vozidiel (EV), batérie ľahkých dopravných prostriedkov (LMT) alebo štartovacie, osvetľovacie a zapaľovacie (SLI) batérie.
Zabezpečí, že v budúcnosti budú mať batérie nízku uhlíkovú stopu, budú používať minimálne škodlivé látky, budú potrebovať menej surovín z krajín mimo EÚ a že sa budú v Európe vo vysokej miere zbierať, opätovne používať a recyklovať. Nariadenie sa zameriava na päť tematických oblastí:
  • Udržateľnosť a bezpečnosť z hľadiska uhlíkovej stopy, obmedzenia nebezpečných látok (ortuť, kadmium a olovo) a ciele pre obsah recyklovaných materiálov.
  • Riadenie dodávateľského reťazca vrátane požiadaviek na náležitú starostlivosť.
  • Nové nariadenie zavádza požiadavky na označovanie a verejne dostupné informácie. Individuálny digitálny pas batérie sa bude vyžadovať pre všetky batérie ľahkých dopravných prostriedkov, priemyselné batérie nad 2 kWh a batérie pre elektromobily uvedené na trh alebo do prevádzky. Tým sa zvýši transparentnosť v rámci dodávateľského a hodnotového reťazca pre všetky zainteresované strany a pomôže sa výmene informácií o každej vzorke batérií. Pas obsahuje informácie o modele batérie, konkrétnej batérii a jej použití. Všetky batérie musia mať štítky a QR kódy s podrobnosťami o ich kapacite, výkone, trvanlivosti a chemickom zložení, ako aj symbol „triedený zber“. Platnosť tohto pasu sa začne 18. februára 2027 a za vybavenie pasu batérie je zodpovedný výrobca batérií. Okrem toho musia výrobcovia kontrolovať, či ich označovanie spĺňa požiadavky na pas výrobku. V budúcnosti musia mať označenie „CE“, aby sa preukázala zhoda s normami ochrany zdravia, bezpečnosti a ochrany životného prostredia platnými v EÚ.
  • Články týkajúce sa druhej životnosti batérie sú špecificky relevantné pre opravárov, repasérov a prevádzkovateľov druhej životnosti batérie.
  • Pokiaľ ide o recykláciu a manažment po skončení životnosti, cieľom nového nariadenia EÚ o batériách je zabezpečiť, aby batérie podliehali oddelenej, vysokokvalitnej recyklácii, a preto ukladá povinnosti pre koncových používateľov.

Žiadna certifikácia bez notifikovaného orgánu

Pri mnohých požiadavkách si výrobcovia batérií môžu vybrať, či sa budú deklarovať sami, alebo sa alternatívne podrobia overeniu takzvaným notifikovaným orgánom. Požiadavky na uhlíkovú stopu (článok 7), recykláciu (článok 8) a procesy povinnej starostlivosti (články 48 – 51) však musia prejsť overením treťou stranou (od roku 2025 pre elektromobily so všetkými ostatnými aplikáciami po roku 2026 a 2028) notifikovanými orgánmi. Tieto povinné činnosti auditu a overovania tretej strany kombinujú organizačné požiadavky a požiadavky súvisiace s produktom, ako napríklad:
  • Výklad predpisov, workshop, seminár
  • Bezpečnosť batérie, výkon, testovanie odolnosti a certifikácia
  • Hodnotenie vyberateľnosti a vymeniteľnosti batérie
  • Hodnotenie označovania a označovania batérie
  • Hodnotenie súladu s pasom batérie
  • Kontroly a audity výrobného procesu batérií
  • Testovanie a hodnotenie na obmedzenie látok
  • EMC, konektivita, mechanická, chemická, kybernetická bezpečnosť
  • Hodnotenie stavu batérie (počas prevádzkovej fázy)
Ale čo je to vlastne notifikovaný orgán? Notifikované orgány sú organizácie schválené ich členským štátom EÚ na hodnotenie zhody konkrétnych výrobkov. DEKRA už má ako notifikovaný orgán pre mnohé smernice EÚ bohaté skúsenosti. S cieľom pomôcť spoločnostiam zorientovať sa v týchto zložitých regulačných výzvach a poskytovať overovacie a hodnotiace služby súvisiace so všetkými povinnými požiadavkami na splnenie všetkých povinností nariadenia EÚ o batériách, DEKRA plánuje stať sa notifikovaným orgánom v oblasti batérií hneď, ako notifikačné orgány zavedú svoje procesy a požiadavky.
Výrobcovia batérií a obchodníci už dnes ťažia z odborného know-how spoločnosti DEKRA, rozsiahlej globálnej siete laboratórií na testovanie batérií, odborníkov na batérie a regulačných špecialistov. DEKRA okrem iného poskytuje testovanie batérií počas výskumných a vývojových alebo výrobných fáz, overovanie Life Cycle Assessment (LCA) alebo riadenie rizík dodávateľského reťazca (audit druhej strany).

Proces schvaľovania začal

Teraz je v platnosti nové nariadenie EÚ o batériách. V súčasnosti stále prebiehajú schvaľovacie procesy notifikovaných osôb. Od roku 2025 to bude pre príslušných výrobcov batérií vážne, keď sa začne fáza implementácie nových nariadení. Do roku 2025 sa bude vyžadovať overenie treťou stranou a v roku 2027 bude zavedený unikátny pas batérie. Do roku 2028 nariadenie zavedie prah uhlíkovej stopy a bude vyžadovať podávanie správ o kritických zdrojoch nerastov. Lítiové batérie musia do roku 2030 dosiahnuť minimálnu recyklačnú účinnosť 70 percent. A do roku 2031 nariadenie stanoví cieľ minimálneho podielu recyklovaného obsahu na úrovni 85 percent pre olovo, 16 percent pre kobalt a 6 percent pre lítium a lítium a nikel. DEKRA odporúča všetkým, ktorých sa týka nové nariadenie EÚ o batériách, aby nestrácali čas.