Sezóna karavanov a obytných prívesov sa začína

23. 6. 2022 Kontrola vozidla

Dobrá príprava na veľký výlet

Karavany a obytné prívesy vytvárajú dokonalú rovnováhu medzi voľnosťou pohybu a pocitom domova. Aby vám však porucha alebo nehoda nepokazila zážitok, je dôležité sa na cestu dobre pripraviť.

Po zimnej prestávke potrebujú karavany a obytné prívesy dôkladnú technickú kontrolu, aby boli vhodné na ďalšiu cestu,“ vysvetľuje Markus Egelhaaf, výskumník nehôd v spoločnosti DEKRA. Je potrebné dôkladne skontrolovať brzdový systém, pneumatiky a elektrické systémy, rovnako aj spojenie medzi prívesom a ťažným vozidlom a systém LPG.

Pneumatiky: spoločná slabá stránka

Pneumatiky sú často podceňovanou slabou stránkou karavanov a obytných prívesov. Dlhé obdobia nepoužívania a vysoká hmotnosť vozidla sa často kombinujú, čo vedie k väčšej pravdepodobnosti porúch, najmä ak sú spojené s ťažkým nákladom a zlou údržbou.
Preto je pred výjazdom dôležité skontrolovať pneumatiky, či nie sú poškodené a skontrolovať hĺbku dezénu a vek pneumatík. V prípade akýchkoľvek pochybností alebo ak má vozidlo staršie pneumatiky, je vhodné nechať ich skontrolovať odborníkom. Kým sú pneumatiky studené, tlak by mal byť nastavený na úroveň zodpovedajúcu zaťaženiu v súlade s pokynmi výrobcu.
V prípade obytného prívesu je pre bezpečnú jazdu nevyhnutné zabezpečenie kompatibility ťažného vozidla a prívesu, na čo treba pri kúpe alebo prenájme vždy myslieť. Samozrejmosťou je, že ťažné vozidlo musí mať dostatočne výkonný motor a musí byť v bezchybnom technickom stave, s prípustným zaťažením a hmotnosťou prívesu.

Bezpečné nakladanie = bezpečná jazda

Príliš ťažké alebo nesprávne rozložené bremená môžu ľahko vyviesť z rovnováhy karavany aj vozidlá ťahajúce obytný príves. Karavan by nemal prekročiť svoju celkovú povolenú hmotnosť a ani kombinácia vozidlo-príves by nemala prekročiť celkovú prípustnú hmotnosť. Na celkovú hmotnosť si dávajte pozor – pri presiahnutí limitu môžete dostať pokutu.
Okrem toho je potrebné starostlivo uložiť batožinu. Ťažké predmety, ako je kempingový nábytok, zásoby jedla a slnečníky, je najlepšie držať čo najnižšie, pričom horné úložné priestory sú vyhradené pre ľahké predmety. Odporúča sa však opatrnosť: „Postarajte sa o rovnomerné rozloženie hmotnosti bez preťaženia jednotlivých náprav, inak sa vozidlo bude riadiť menej presne a jazdiť menej stabilne,“ poznamenáva Egelhaaf.
Vyváženie rozloženia nákladu je kľúčové aj pre obytné prívesy. Príliš vysoká alebo nízka hmotnosť prednej časti predstavuje veľké riziko,“ varuje výskumník nehôd DEKRA. Správne upevnenie nákladu zabezpečí stabilný zážitok z jazdy a zmenší možné následky nehody. Náklad sa nesmie šmýkať alebo posúvať, a to ani v prípade núdzového brzdenia alebo náhleho vyhýbacieho manévru. Dvere musia tiež zostať za každých okolností bezpečne zatvorené.

Školenie vodičov pre zvýšenú bezpečnosť

Každý, kto prechádza z obyčajného auta na karavan alebo obytný príves, sa musí pripraviť na výrazne zníženú viditeľnosť dozadu. Úplnou nevyhnutnosťou je nastavenie vonkajších spätných zrkadiel. Pre väčšinu kombinácií vozidla a prívesu sú potrebné dodatočné spätné zrkadlá prívesu.
Manipulácia s karavanom alebo obytným prívesom si zvyčajne vyžaduje aj zmenu myslenia zo strany vodiča, najmä čo sa týka brzdenia, vyhýbacích manévrov a zákrut. „Pred cestami s karavanom alebo prívesom sú jednoznačne lepšie vybavení vodiči, ktorí cvičili s veľkými vozidlami v špeciálnom výcvikovom kurze bezpečnosti jazdy,“ zdôrazňuje Egelhaaf. „Najmä menej skúsení a noví vodiči sú na cestách bezpečnejší, ak dokážu vhodne reagovať v kritických situáciách, napríklad keď sa náhle objaví bočný vietor."

Zistite si, aké pravidlá platia v zahraničí

Dostať sa do cieľa bezpečne a rýchlo pomáha kempujúcim dovolenkárom aj dôkladné plánovanie trasy. „Dávajte si pozor na špeciálne rýchlostné limity, zákazy predbiehania a cestné limity týkajúce sa hmotnosti, výšky a šírky, ktoré sa môžu vzťahovať konkrétne na karavany a obytné prívesy. Napríklad v Nemecku šírka vozidla zahŕňa zrkadlá,“ poznamenáva odborník DEKRA. „Ak cestujete do zahraničia, je dôležité, aby ste sa pred cestou oboznámili s tam platnými pravidlami – a to aj v krajinách, cez ktoré iba prechádzate. A pamätajte, že stres, ktorý si sami spôsobíte, je jeden z pasažierov, s ktorým by ste na cestu ísť nechceli!