Udržateľné cestovanie – ako je to možné?

09. 2. 2024

Medzi začiatkom roka a letom má mnoho ľudí chuť cestovať a plánovať letnú dovolenku. Ako si však môžeme užiť dovolenku, a zároveň cestovať udržateľne? Ponúkame Vám niekoľko tipov.

Popíjanie koktailov v hojdacej sieti pod palmami v Karibiku; celodenné objavovanie múzeí v New Yorku; objavovanie Orientu na výletnej lodi; alebo návšteva Tádž Mahalu v Indii. Mnoho ľudí má na svojich zoznamoch aj takéto miesta, ktoré by chceli navštíviť. Dostať sa tam však nie je až tak udržateľné. Letecká doprava alebo výletné lode vypúšťajú veľké množstvo CO2 a hotely často spotrebúvajú veľa energie a zdrojov. Lepšie a udržateľnejšie alternatívy dovolenky sú napríklad - výlet na kanoe, výlet na bicykli vo vašom vlastnom alebo susednom regióne.

Súčasný posun smerom k udržateľnosti

Na prvý pohľad to nie je až tak lákavé, ale udržateľné cestovanie je v skutočnosti čoraz populárnejšie. V monitorovacej správe Výskumného združenia pre dovolenku a cestovanie (FUR) v rokoch 2021/2022, ktorú financovalo Nemecké Spolkové Ministerstvo životného prostredia, si dve tretiny respondentov želali udržateľnosť pri cestovaní.
Trend smerom k udržateľnému cestovaniu je tu už nejaký čas,“ hovorí Zoe Rost, vedúca tímu Corporate Sustainability Services v DEKRA Assurance Services GmbH. „Môžete to vidieť napríklad na rezervačných portáloch, kde hotely inzerujú svoje certifikáty udržateľnosti a zdieľajú úroveň udržateľnosti, ako aj snaha samotných regiónov o udržateľnosť. Napríklad lyžiarske strediská nachádzajúce sa vo vyšších nadmorských výškach, v ktorých je prírodný sneh samozrejmosťou, nepotrebujú zasnežovať umelo, a aj takýmto spôsobom sú atraktívnejšie pre lyžiarov, ktorým záleží na udržateľnosti.“

Ale čo je vlastne udržateľnosť v cestovaní?

Udržateľnosť sa v zásade skladá z troch pilierov: ekológie, ekonomiky a sociálnych otázok. Smernice OSN stanovujú, že turisti musia chrániť prírodné zdroje, rešpektovať miestnu kultúru, podporovať miestnu ekonomiku a pomáhať znižovať chudobu. „Klimatické zmeny, nedostatok zdrojov a chudoba - sú kľúčové problémy, ktoré môžeme ovplyvniť pozitívne alebo negatívne v závislosti od toho, ako cestujeme,“ hovorí expertka Rost. „Povedomie o týchto problémoch sa výrazne zmenilo, najmä medzi generáciou, ktorá má teraz 20 až 30 rokov.“
Na jednej strane je tu naša environmentálna stopa, ktorú zanechávame. Naše plánovanie cestovania začína výberom dopravy. Chceme cestovať lietadlom, vlakom alebo autom? Pokračuje výberom ubytovania: Plytvá hotel, ktorý sme si rezervovali, jedlom? Spotrebuje nadbytočné množstvo energie na vykurovanie sáun, bazénov? Musia sa izby upratovať každý deň?
Úlohu zohrávajú aj sociálne otázky. Môžete podporiť destináciu aj zo sociálneho hľadiska? Vyberáte si vedome miestne aktivity, ktoré zachovávajú kultúrne dedičstvo regiónu?
Podľa už spomínanej monitorovacej správy existuje túžba po väčšej udržateľnosti, ale zatiaľ to nie je rozhodujúce kritérium pri rezervácii výletu. Vo fáze plánovania a rozhodovania vám môžu pomôcť rôzni špeciálni online poradcovia, certifikácie, ako napríklad tie, ktoré uznáva Global Sustainable Tourism Council, alebo niekoľko základných pravidiel.

Regionálne možnosti cestovania

Ako pri nakupovaní, tak aj pri cestovaní vás môžu viesť k správnym rozhodnutiam kľúčové slová v jednotlivých ponukách. „Keď nakupujete, tak kľúčové slová ako „organické“, „z regiónu“, „sezónne“ či „z dobrého chovu“ vám naznačujú, že ide o produkty, ktoré sú vyrábané udržateľným spôsobom,“ hovorí DEKRA expert Zoe Rost. Keď cestujete, môžete sa riadiť taktiež určitými kľúčovými slovami pre udržateľnosť, ako je napríklad „regional“, čo znamená, že ide o cestovanie na menšie vzdialenosti v určitej oblasti, alebo pojem „Decelerated travel“ – čo znamená, že na dopravu sa používajú udržateľnejšie formy dopravy, ako je cesta verejnou dopravou, vlakom, či dokonca bicyklom. Siahnuť môžete aj po udržateľnejšom ubytovaní. Takýmto ubytovaním môže byť napríklad aj ubytovanie v súkromí. Využijete menej zdrojov ako v hoteli, a zároveň podporíte miestnu ekonomiku raňajkami v kaviarni na vašej ulici. Preskúmať mestá môžete na bicykli alebo pešo, namiesto auta či skútru.
Podľa Greenpeace sú diaľkové autobusy a diaľkové či nočné vlaky najlepším dopravným prostriedkom pre klímu na väčšie vzdialenosti. Lety na krátke vzdialenosti majú najväčší vplyv na životné prostredie pre ich relatívne vysoké hodnoty CO2. Podľa Greenpeace by ľudia, ktorí musia lietať, mali uprednostňovať priame lety, pretože pri štarte a pristátí sa uvoľňuje mimoriadne vysoké množstvo CO2.
Vplyv cestovania lietadlom: podľa výpočtov Inštitútu Maxa Plancka pre meteorológiu pri spiatočnom lete na Malorku miznú približne dva metre štvorcové morského ľadu na osobu. Vývoj špeciálnych alternatívnych palív pre lietadlá stále prebieha a realitou budú až niekedy v budúcnosti.
Najhorší výlet z hľadiska udržateľnosti by bolo stráviť svoju lyžiarsku dovolenku v Saudskej Arábii alebo ísť na výletnú plavbu. Aj tu sa síce vyvíja úsilie byť viac udržateľnejší, ale stále je to nič oproti plytvaniu zdrojov, množstvu látok vypustených do ovzdušia a množstvu odpadu, ktorý vyprodukuje výletná loď.“ hovorí Rost.

Dôležité sú aj maličkosti

Nech sa nakoniec rozhodnete pre ktorúkoľvek možnosť: Dôležité je venovať pozornosť maličkostiam, ktoré by ste mali zvážiť aj v bežnom živote. Namiesto kúpy plastových fliaš si vezmite so sebou fľašu s vodou, pri umývaní zubov nenechávajte pustenú vodu, nevymieňajte si uteráky v hoteli každý deň a nenaplňte si tanier v bufete tak, že to nezvládnete zjesť a jedlo skončí v koši.
Keď máte pochybnosti, expertka Rost radí necestovať ďaleko. „Ľudia podceňujú to, čo máme priamo pod nosom. Či už ide o kultúrne atrakcie, ako sú hrady a múzeá svetovej úrovne, alebo prírodu zapísanú na zozname UNESCO – pamiatky v našej domovskej krajine sú niekedy rovnako pôsobivé ako pamiatky na druhom konci sveta.