Úspora energie v domácnosti: Tipy pre každodenný život

22. 5. 2024 Udržatelnosť / Elektrické výrobky a komponenty

Prudký nárast cien energií sa dotýka vlastníkov, nájomcov aj prenajímateľov. Aj jednoduché opatrenia a zmeny v každodenných návykoch môžu pomôcť tieto náklady znížiť.

Rastúce náklady na energie sa týkajú takmer každého. O to viac, že ​​mnohí spotrebitelia, najmä elektriny a plynu, sú viazaní zmluvami o energii, ktoré boli pôvodne uzavreté v čase, keď boli ceny na historickom maxime.
V dôsledku toho, keď ceny energií v zime 2022 prudko vzrástli, získali opäť pozornosť tipy, ako byť v domácnosti energeticky efektívnejší. Úrady a združenia spotrebiteľov zdôrazňujú nasledovné: Zníženie teploty v miestnosti o jeden stupeň môže v priemere ušetriť šesť percent energie na vykurovanie. Aby vykurovacie systémy fungovali efektívne, nábytok alebo závesy by nemali stáť v ich tesnej blízkosti alebo ich zakrývať. Odporúčajú tiež pravidelné vetranie.
Rozhodujúce je aj správne vetranie: takzvané krížové vetranie s vypnutým kúrením a otvorenými oknami namiesto toho, aby sa okná nechávali otvorené celé hodiny. Sprchové hlavice šetriace vodu môžu znížiť spotrebu teplej vody – rovnako ako aj čo najkratšie časy sprchovania.

Ako môžu inteligentné domáce zariadenia ušetriť peniaze?

Môžu pomôcť aj inteligentnejšie technológie? Výrobcovia riešení pre inteligentné domácnosti prinajmenšom tvrdia, že ich systémy tiež pomáhajú znižovať spotrebu energie. Pred investovaním sa však oplatí pozrieť sa bližšie: Potenciálne úspory totiž do značnej miery závisia od zvykov a dennej rutiny obyvateľov. Johanna Pohl, výskumníčka v oblasti životného prostredia na Technickej univerzite v Berlíne, zhrnula: „Ak si už nastavujete teplotu v miestnosti na 19 stupňov, vypínate kúrenie pri vetraní a keď nikto nie je doma; so zariadeniami inteligentnej domácnosti neušetríte žiadne veľké sumy .“
Inteligentné systémy však určite pomôžu vyhnúť sa veľkým chybám – vypnú napríklad ovládanie kúrenia, ak príslušný senzor rozpozná vyklopenie okna. Navyše uľahčujú energeticky uvedomelé správanie tým, že vypínajú všetky termostaty, keď všetci odídu z domu, namiesto toho, aby to museli robiť ľudia manuálne pre každý regulátor. Regulácia teploty môže byť tiež založená na vopred naprogramovaných časoch, vonkajšej teplote a/alebo pokročilých algoritmoch v závislosti od systému. Ten napríklad rozpozná, kedy sa obyvatelia vrátia domov, na základe GPS pozícií ich smartfónov alebo sa dokáže naučiť čas odozvy existujúceho vykurovacieho systému, známy ako vykurovacia krivka.
Keďže systémy inteligentných domácností sú pomerne drahé, môže trvať dlho, kým sa investícia vráti. V závislosti od toho, či už existuje nejaký základ – napríklad internetový router kompatibilný s inteligentnou domácnosťou – môžu sa v trojizbovom byte rýchlo navýšiť náklady na 1 000 EUR alebo dokonca 1 500 EUR, alebo aj viac v rodinnom dome. Ako dlho trvá amortizácia týchto nákladov prostredníctvom úspory nákladov na vykurovanie závisí od druhu vykurovania a množstva spotrebovanej energie v budove – obyvatelia by mali počítať minimálne s tromi rokmi.

Tipy na úsporu energie

Podobne ako v prípade vykurovacej energie je podobným spôsobom ovplyvnená aj spotreba elektriny. Televízory, audiosystémy, počítače a tlačiarne by ste nemali nechávať v pohotovostnom režime, keď sa nepoužívajú, ale radšej ich úplne odpojiť od napájania pomocou hlavného vypínača, alebo ešte lepšie cez rozvodku. LED svetlá spotrebujú podstatne menej energie ako tradičné žiarovky alebo mnohé takzvané energeticky úsporné žiarovky. A samozrejme, svetlá by sa mali zapínať len tam, kde je to potrebné. Tu môžu byť užitočné detektory pohybu, časovače alebo inteligentné ovládanie.
Na prvý pohľad to môže prekvapiť: ECO programy umývačiek riadu a práčok spotrebujú podstatne menej elektriny ako rýchle programy. Tie síce bežia dlhšie, ale vodu musia ohrievať podstatne menej – to má pozitívny vplyv na účet za elektrinu pri dosiahnutí rovnakej úrovne čistenia.
Nemecká spotrebiteľská organizácia „Verbraucherzentrale“ pridáva ďalšie tipy na úsporu energie: pokrievka na hrnci znižuje spotrebu elektrickej energie približne o dve tretiny. Elektrické sporáky by sa mali čo najskôr vypnúť, aby sa využilo zvyškové teplo. Používanie funkcie cirkulácie vzduchu v rúre ušetrí približne 15 percent energie v porovnaní so spodným a horným ohrevom pri rovnakej cieľovej teplote. Ak sa zaobídete aj bez predohrevu, ušetríte tým približne osem percent elektriny.