Výnimočné cesty okolo sveta II.

11. 5. 2023 Špeciálne

Cesty po celom svete spájajú mestá, regióny a krajiny – a na mnohých trasách idú sny a nočné mory ruka v ruke.

Pozrime sa na krásu a niekedy aj hrôzu týchto mimoriadnych ciest.

Kolyma Tract - Rusko

Cesta Kolyma Tract vedie cez ďaleký východ Ruska a spája rieku Lena pri Jakutsku s prístavným mestom Magadan v Ochotskom mori vzdialenom 2000 kilometrov. Je to najvzdialenejšia zo všetkých ruských diaľníc – a obzerá sa späť do temnej histórie: Trasu vybudovali prevažne väzni sovietskeho systému počas nútených prác v gulagoch. Prezývajú ju „Cesta kostí“, pretože väčšina väzňov, ktorí zomreli počas výstavby, našla miesto posledného odpočinku v základoch cesty.

Karakoram Highway – Stredná Ázia

Cesta obľúbená dobrodruhmi sa nachádza v Strednej Ázii: Ide o Karakoram Highway, ktorá je dlhá asi 1300 kilometrov. Spája Čínu (Kašgar) a Pakistan (takmer po hlavné mesto Islamabad) a je označovaná aj ako „Cesta priateľstva“. Trasa prechádzajúca cez sedem a osemtisícové vrcholy a cez kilometre hlboké rokliny pretína obzvlášť veľkolepú časť Himalájí. Prechádza cez priesmyk Khunjerab (4 693 m.n.m.) a je považovaná za najvyššie položenú diaľnicu na svete.

Yungas Road - Bolívia

Cesta Yungas v Bolívii má tiež menej pokojnú históriu. Spojenie medzi La Paz a regiónom Yungas v bolívijskej vysočine, postavené v 30. rokoch 20. storočia paraguajskými väzňami počas vojny v Chaco, bolo dlho považované za najnebezpečnejšiu cestu na svete. Prezývku „Camino de la Muerte“ (Cesta smrti) však dostala nie kvôli vojnovým konfliktom, ale kvôli početným smrteľným dopravným nehodám. Kvôli strmým svahom v kombinácii s úzkou cestou, na ktorú sa zmestí len jedno vozidlo (na niektorých miestach 3 m), a chýbajúcim zvodidlám tu boli smrteľné dopravné nehody takmer na dennom poriadku. Podľa BBC zomrelo na 80-kilometrovom úseku cesty ročne 200 až 300 ľudí a to až do polovice 90. rokov. Nová cesta bola otvorená v roku 2007. Odvtedy na starej Yungas Road prakticky nepremáva žiadna motorová doprava a slúži prevažne cyklistom.

Panamericana - Amerika

Cesta, ktorá nesmie chýbať v zozname najvýnimočnejších a najpozoruhodnejších ciest na svete, je, samozrejme Panamericana: Najdlhšia cesta na svete vedie cez 19 krajín, šesť časových pásiem, štyri klimatické pásma a dva kontinenty. Napriek tomu, nič také ako „tá“ Panamericana neexistuje. Prísne vzaté tento názov skôr znamená 48 000 kilometrovú sieť diaľnic, ktorá spája Aljašku s Ohňovou zemou a ktorá je prerušená len na jednom mieste - jedná sa o 87 km dlhý úsek prechádzajúci hustým tropickým pralesom medzi Panamou a Kolumbiou. Oficiálne je však Panamericana úsek od americko-mexickej hranice po hlavné mesto Argentíny Buenos Aires. Nebojácni ľudia, ktorí celú trasu prešli, ju opisujú ako jediné, bezhraničné dobrodružstvo, ktorého opis zapĺňa množstvo kníh.

Eyre Highway - Austrália

Na druhej strane, jedna časť Eyre Highway v Austrálii nepotrebuje k svojmu popisu celú knihu - stačí len pár slov: časť diaľnice s dĺžkou 146,6 kilometrov (označovaná aj ako „90 míľ rovno“) je najdlhším úsekom cesty v Austrálii bez zákruty. Legenda hovorí, že táto rovná časť diaľnice prechádzajúca Nullarborskou planinou kedysi inšpirovala austrálsku rockovú skupinu AC/DC k napísaniu piesne „Highway to Hell“. Zdá sa, že pre chalanov z AC/DC je peklo dosť monotónne miesto.