Váš prehliadač je zastaralý

Prehliadač internet explorer už nie je podporovaný. Použite iné prehliadače, aby ste mohli webovú stránku využívať lepšie.

Výnimočné cesty okolo sveta II.

30. apr 2023

Špeciálne

Cesty po celom svete spájajú mestá, regióny a krajiny – a na mnohých trasách idú sny a nočné mory ruka v ruke.

Pozrime sa na krásu a niekedy aj hrôzu týchto mimoriadnych ciest.

Kolyma Tract - Rusko

Výnimočné cesty okolo sveta

Cesta Kolyma Tract vedie cez ďaleký východ Ruska a spája rieku Lena pri Jakutsku s prístavným mestom Magadan v Ochotskom mori vzdialenom 2000 kilometrov. Je to najvzdialenejšia zo všetkých ruských diaľníc – a obzerá sa späť do temnej histórie: Trasu vybudovali prevažne väzni sovietskeho systému počas nútených prác v gulagoch. Prezývajú ju „Cesta kostí“, pretože väčšina väzňov, ktorí zomreli počas výstavby, našla miesto posledného odpočinku v základoch cesty.

Karakoram Highway – Stredná Ázia

Výnimočné cesty okolo sveta

Cesta obľúbená dobrodruhmi sa nachádza v Strednej Ázii: Ide o Karakoram Highway, ktorá je dlhá asi 1300 kilometrov. Spája Čínu (Kašgar) a Pakistan (takmer po hlavné mesto Islamabad) a je označovaná aj ako „Cesta priateľstva“. Trasa prechádzajúca cez sedem a osemtisícové vrcholy a cez kilometre hlboké rokliny pretína obzvlášť veľkolepú časť Himalájí. Prechádza cez priesmyk Khunjerab (4 693 m.n.m.) a je považovaná za najvyššie položenú diaľnicu na svete.

Yungas Road - Bolívia

Výnimočné cesty okolo sveta

Cesta Yungas v Bolívii má tiež menej pokojnú históriu. Spojenie medzi La Paz a regiónom Yungas v bolívijskej vysočine, postavené v 30. rokoch 20. storočia paraguajskými väzňami počas vojny v Chaco, bolo dlho považované za najnebezpečnejšiu cestu na svete. Prezývku „Camino de la Muerte“ (Cesta smrti) však dostala nie kvôli vojnovým konfliktom, ale kvôli početným smrteľným dopravným nehodám. Kvôli strmým svahom v kombinácii s úzkou cestou, na ktorú sa zmestí len jedno vozidlo (na niektorých miestach 3 m), a chýbajúcim zvodidlám tu boli smrteľné dopravné nehody takmer na dennom poriadku. Podľa BBC zomrelo na 80-kilometrovom úseku cesty ročne 200 až 300 ľudí a to až do polovice 90. rokov. Nová cesta bola otvorená v roku 2007. Odvtedy na starej Yungas Road prakticky nepremáva žiadna motorová doprava a slúži prevažne cyklistom.

Panamericana - Amerika

Výnimočné cesty okolo sveta

Cesta, ktorá nesmie chýbať v zozname najvýnimočnejších a najpozoruhodnejších ciest na svete, je, samozrejme Panamericana: Najdlhšia cesta na svete vedie cez 19 krajín, šesť časových pásiem, štyri klimatické pásma a dva kontinenty. Napriek tomu, nič také ako „tá“ Panamericana neexistuje. Prísne vzaté tento názov skôr znamená 48 000 kilometrovú sieť diaľnic, ktorá spája Aljašku s Ohňovou zemou a ktorá je prerušená len na jednom mieste - jedná sa o 87 km dlhý úsek prechádzajúci hustým tropickým pralesom medzi Panamou a Kolumbiou. Oficiálne je však Panamericana úsek od americko-mexickej hranice po hlavné mesto Argentíny Buenos Aires. Nebojácni ľudia, ktorí celú trasu prešli, ju opisujú ako jediné, bezhraničné dobrodružstvo, ktorého opis zapĺňa množstvo kníh.

Eyre Highway - Austrália

Výnimočné cesty okolo sveta

Na druhej strane, jedna časť Eyre Highway v Austrálii nepotrebuje k svojmu popisu celú knihu - stačí len pár slov: časť diaľnice s dĺžkou 146,6 kilometrov (označovaná aj ako „90 míľ rovno“) je najdlhším úsekom cesty v Austrálii bez zákruty. Legenda hovorí, že táto rovná časť diaľnice prechádzajúca Nullarborskou planinou kedysi inšpirovala austrálsku rockovú skupinu AC/DC k napísaniu piesne „Highway to Hell“. Zdá sa, že pre chalanov z AC/DC je peklo dosť monotónne miesto.

Zdroj: Extraordinary Roads Around The World