Bezpečná cesta do školy v zime

31. 10. 2022 Ľudský faktor / Doprava a premávka

V jesenných a zimných mesiacoch znižuje viditeľnosť na cestách dážď, hmla či skoré stmievanie. Keď idú ráno deti do školy za tmy alebo šera, znamená to pre nich väčšie nebezpečenstvo.

Dbajte na to, aby boli vaše deti na ceste dobre viditeľné. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je svetlé, ľahko viditeľné oblečenie v kombinácii s reflexnými prvkami pripevnenými na čapiciach alebo taškách alebo bielymi pruhmi na topánkach,“ vysvetľuje výskumníčka nehôd Stefanie Ritter.
Takýmto reflexným prvkom sú vybavené aj šiltovky, ktoré DEKRA každoročne rozdáva deťom na začiatku školského roka a vďaka ktorým sú deti oveľa skôr viditeľné v premávke. Šiltovky sú jasne červené a majú výrazné reflexné pásiky. O tom ako sme aj my na Slovensku rozdávali deťom šiltovky si môžete prečítať TU .
Ďalším spôsobom, ako urobiť cestu do školy bezpečnejšou, je zamerať sa na typické nebezpečné miesta na ceste, ako sú prechody cez cesty. Tu môže byť užitočné pripomenúť deťom pravidlá bezpečného prechádzania cez cestu: postavte sa na krajnicu; pozrite sa doľava, doprava a potom znova doľava; dajte signál rukou; nadviažte očný kontakt s vodičom a prejdite cez vozovku čo najkratšou cestou.
Deti by mali vždy, keď je to možné, prechádzať cez cestu na bezpečnom mieste, ako sú prechody pre chodcov, semafory alebo dopravné ostrovčeky. Často môže byť bezpečnejšou voľbou malá obchádzka. „Rodičia by mali so svojimi deťmi trénovať cestu do školy a všímať si potenciálne nebezpečné oblasti,“ hovorí odborníčka. Mimoriadne nebezpečné môže byť prechádzať cez cestu na miestach so zlou viditeľnosťou alebo osvetlením, napríklad medzi zaparkovanými vozidlami. Takéto scenáre často vedú k vážnym nehodám.
Vodiči by si naopak mali dávať obzvlášť pozor a venovať zvýšenú pozornosť jazde za zhoršenej viditeľnosti. Pri jazde v blízkosti škôl, škôlok alebo športovísk, alebo všade tam, kde sa očakávajú pri ceste deti, by mali zložiť nohu z plynu, dávať dobrý pozor na krajnicu a byť pripravení v prípade potreby zabrzdiť. „Zvýšená pozornosť by sa mala venovať aj autobusovým zastávkam,“ dodáva Stefanie Ritter. "Uvedomte si, že deti môžu prebehnúť cez cestu, aby sa dostali k autobusu, a že deti vystupujúce z autobusu sa môžu náhle objaviť spoza vozidla a vbehnúť na cestu."