Bezpečná cyklistika aj v zime

22. 12. 2022 Doprava a premávka

Pre mnohých je cyklistika sezónnym potešením: za klasický čas na bicykel sa považujú jar a leto. Ale aj v zime môžete byť na bicykli či elektrobicykli v bezpečí – ak budete podľa odborníkov DEKRA dodržiavať niekoľko dôležitých rád.

Vidieť a byť videný

Ak chcete byť na bicykli v bezpečí, musíte byť predovšetkým dobre viditeľní pre ostatných účastníkov cestnej premávky,“ hovorí odborník Florian von Glasner z DEKRA. To znamená, že pokiaľ ide o oblečenie, dôležité sú okrem teplých a rýchloschnúcich materiálov aj jasné a pútavé farby a reflexné prvky.
Pre viditeľnosť je dôležitý aj fungujúci a efektívny systém osvetlenia na bicykli, vrátane pasívnych zariadení, ako sú odrazky vpredu a vzadu, odrazky na pedáloch a odrazky na špicoch alebo pneumatikách. „Najmä v zime sa veľa ciest napríklad pre ľudí, ktorí na bicykli dochádzajú do práce či do školy, uskutočňuje za súmraku alebo za tmy,“ hovorí odborník z DEKRA. „Práve vtedy je zásada VIDIEŤ A BYŤ VIDENÝ nevyhnutná pre bezpečnosť."

Defenzívny štýl jazdy

Defenzívny štýl jazdy sa odporúča na dvoch kolesách po celý rok, no ešte viac v zime: „Vždy sa do zákrut približujte opatrne – akonáhle máte podozrenie, že by cesta mohla byť šmykľavá – a vyhnite sa prudkému nakláňaniu a ak je to možné aj prudkému brzdeniu.“ radí von Glasner. „V opačnom prípade môžu vo vlhkých podmienkach náhle nastať veľmi kritické situácie kvôli lístiu, štrku alebo miestam pokrytým ľadom." Odporúčanie nosiť prilbu platí nielen v zime ale aj počas zvyšnej časti roka.

Kolesá a brzdy

Ak je sneh alebo sú ohlásené extrémne poveternostné podmienky, mali by ste popremýšľať o prechode na verejnú dopravu. Otužilým cyklistom, ktorí sa nechcú vzdať jazdy na bicykli ani v zime, DEKRA odporúča použiť predovšetkým horský bicykel a široké plášte s veľkými behúňmi alebo dokonca plášte s hrotmi.
Odborník z DEKRA upozorňuje aj na riziko zvýšeného opotrebenia ráfikových bŕzd v dôsledku pravidelných jázd v daždi: „Voda absorbuje cestné nečistoty, ktoré sa potom rozptyľujú na boky bŕzd – a tam pri brzdení pôsobia ako brúsny papier, čo spôsobuje zvýšené opotrebovanie. Preto je dôležité stav ráfikových bŕzd pozorne sledovať. Kotúčové brzdy nie sú na tento typ zvýšeného opotrebovania také náchylné."

Elektrobicykel

Tí, ktorí cestujú elektrobicyklom, by mali zvážiť aj vplyv chladu na výkon batérie, najmä na dlhšie vzdialenosti. Nízke teploty znižujú dostupnú kapacitu a tým aj dojazd. „Chlad nepoškodí batériu natrvalo. Ale aby ste minimalizovali problém so zníženým dojazdom, skladujte a nabíjajte batériu najlepšie pri izbovej teplote v interiéri a von ju vezmite až vtedy, keď idete jazdiť,“ odporúča odborník.
Každý, kto momentálne uvažuje o kúpe nového elektrobicykla a chcel by jazdiť v zime, by mal zvážiť aj model s ABS pre elektrobicykel: „Pri brzdení na mokrom povrchu majú elektrobicykle s ABS jasnú výhodu. To ukázali naše porovnávacie testy.“