Crash test od spoločnosti Dekra, zameraný na bezpečnosť detí

08. 2. 2022

Nepodceňujte dôkladné pripútanie dieťaťa v aute

Celosvetovo je každodenne na cestách obeťou dopravnej nehody asi 300 detí mladších ako 15 rokov. Podľa najnovšej Správy o bezpečnosti cestnej premávky DEKRA: „Deti na ceste sa v Nemecku v roku 2018 zvýšil počet usmrtených detí pri autonehode na 79 (v roku 2017 to bolo 61), čo je ľahko nad priemerom posledných desiatich rokov.
Nedávny crash test spoločnosti DEKRA simuloval podmienky na ceste pri relatívne nízkej rýchlosti 50 km/h, bežnej v mestských oblastiach. Objasňoval, čo sa stane pri nehode s riadne pripútaným dieťaťom a s dieťaťom, ktoré pripútané nie je. Účastníkmi testu boli dve figuríny s výškou 1,13 m a hmotnosťou 23 kg (priemerné 6 ročné dieťa) umiestnené na zadných sedadlách auta, pričom jedna bola riadne pripútaná v detskej sedačke a druhá sedela bez zabezpečenia.
Priložený obrázok hovorí sám za seba. Kým figurína zadržaná pásom a navyše chránená detskou sedačkou zostala po náraze na mieste, druhá letela nekontrolovane cez vozidlo, čo viedlo k jej viacnásobným nárazom. Peter Rücker z DEKRA Crash centra na vysvetlenie dodáva: „Ak by to nebol nárazový test, ale skutočná nehoda, toto dieťa by nemalo prakticky žiadnu šancu na prežitie. Okrem toho každý cestujúci na prednom sedadle by bol vystavený vážnemu riziku.“
Odborník na úrazy pri nehodách zo spoločnosti DEKRA Andreas Schäuble ďalej vysvetľuje: „Ak dieťa nemá správne nasadený pás, v prípade nehody môže udrieť čelom do stropu auta, a to môže viesť k vážnym poraneniam ako je napríklad zlomenina chrbtice. V inom prípade, ak má dieťa nesprávnu veľkosť sedačky, prípadne je pripútané veľmi pevne, môže pri náraze dôjsť k nadmernému natiahnutiu krčnej chrbtice a poškodeniu nervov v tejto oblasti. Taktiež môže dôjsť k situácii, že dieťa hlavou narazí do predného sedadla, čo môže byť príčinou poranenia mozgu“.

Bezpečnosť musí mať prednosť pred pohodlím

V mnohých krajinách je pri jazde autom povinné používať vhodné bezpečnostné prvky na pripútanie detí. Napriek tomu stále existujú rodičia, ktorí svoje deti nezabezpečia, alebo to robia nesprávne, a dokonca existujú aj krajiny, kde používanie autosedačky nie je po povinné – bohužiaľ s tragickými následkami.
DEKRA preto vyzýva všetkých rodičov, aby pred každou jazdou starostlivo pripútali svoje dieťa v aute. Je to nutnosť – aj keď je to len na krátky výlet alebo ste v zhone. Bezpečnosť musí mať prednosť pred pohodlím.