DEKRA vstúpila na čínsky trh

11. 2. 2022
Čína má najväčší automobilový trh na svete. Podľa oficiálnych údajov z mája tohto roku celkový počet motorových vozidiel iba v hlavnom meste Pekingu predstavuje viac ako 6,2 milióna! V porovnaní s počtom staníc technickej kontroly (menej ako 40!) sa otvoril priestor pre súkromné spoločnosti, ktorým čínska vláda povolila vstup na trh technických kontrol v roku 2014 (liberalizácia).
Množstvo staníc technickej kontroly, dovtedy štátnych, prevzali súkromné spoločnosti, ktoré najčastejšie fungovali ako malé lokálne firmy. Túto situáciu využila spoločnosť DEKRA, ktorá tento rok v Číne otvorila svoje prvé dve stanice technickej kontroly: prvú v marci v meste Shenzen a druhú v septembri v Pekingu.
Slávnostné otvorenie staníc v Shenzene aj Peknigu predstavuje dôležitý krok pre rozvoj stratégie DEKRA v Číne. „DEKRA je s 26 miliónmi kontrolami vozidiel v takmer 20 krajinách svetovou jednotkou v tejto oblasti. Čína ako najväčší automobilový trh na svete má pre nás veľký význam.“ uviedol Clemens Klinke, člen DEKRA SE Board of Management, pri oficiálnom otvorení. „Spustenie prevádzky tu v Pekingu je ďalším dôležitým krokom. Tu, rovnako ako v Shenzhene, chceme získať ďalšie skúsenosti, aby sme sa mohli ďalej rozvíjať a vylepšiť našu stratégiu pre budúci rozvoj DEKRA v oblasti kontroly vozidiel v Číne.“

Shenzen

Otvorením stanice technickej kontroly v Shenzene sa DEKRA stala jednou z prvých medzinárodných spoločností, ktorá v Číne v tejto oblasti pôsobí.
Proces kontroly na stanici v Shenzene je organizovaný prevažne deľbou práce a čiastočne je riadený dátami a automatizovaný. Takéto usporiadanie umožňuje v Shenzene skontrolovať až 20 vozidiel za hodinu, a to je približne 50 000 vozidiel ročne.

Peking

Nová stanica v juhovýchodnom Pekingu je zatiaľ najväčšou stanicou technickej kontroly DEKRA na svete! Má šesť liniek na kontrolu emisií a štyri linky pre technické kontroly. Jedna linka je špeciálne navrhnutá na kontrolu nákladných vozidiel a autobusov. Celková rozloha stanice je 20 000 metrov štvorcových.
Čínsky systém technických kontrol vyžaduje čiastočne automatizované kontroly a to vedie k značne vyššiemu počtu skontrolovaných vozidiel na každej linke ako pri európskych systémoch. Teoreticky má nová stanica DEKRA v Pekingu maximálnu dennú kapacitu 400 vozidiel. Reálne očakávania predstavujú neuveriteľných viac ako 100 000 kontrol ročne!