Európska cena za bezpečnosť úžitkových vozidiel

15. 2. 2022

Už po 30. krát bola odovzdaná Európska cena za bezpečnosť úžitkových vozidiel.

Stalo sa tak na Konferencii spoločnosti DEKRA o úžitkových vozidlách v Berlíne a tento rok bola cena udelená Dr. Stefanovi Guserlemu, ktorý takmer celý svoj život zasvätil zvyšovaniu pasívnej bezpečnosti v nákladnej doprave.
Cenu udelila Európska asociácia pre výskum a analýzu nehôd (EVU), Nemecká rada pre cestnú bezpečnosť (DVR) a spoločnosť DEKRA.
Dr. Stefan Guserle študoval strojné inžinierstvo na Technickej univerzite v Mníchove a v roku 2001 získal doktorát. V roku 2000 nastúpil do spoločnosti MAN ako výpočtový inžinier špecializujúci sa na výpočty pevnosti a simulácie nárazov pre kabíny nákladných vozidiel. V roku 2006 bol menovaný do funkcie vedúceho oddelenia a stal sa zodpovedným za pasívnu bezpečnosť a ochranu cestujúcich v MAN.
„Odovzdaním tohto ocenenia Dr. Guserlemu sme opäť vyznamenali osobu, ktorej profesionálne úspechy významne prispeli k bezpečnosti úžitkových vozidiel,“ uviedol vo svojom prejave predseda EVU Jörg Ahlgrimm. „Dr. Guserle je zodpovedný za celý rad projektov, z ktorých všetky sa v konečnom dôsledku zaoberajú optimalizáciou pasívnej bezpečnosti a ochrany cestujúcich. Jeho práca v oblasti simulácie, testovania a definície prípadov nárazového zaťaženia ďaleko presahuje štandardné zákonné požiadavky. “
Jann Fehlauer, výkonný riaditeľ spoločnosti DEKRA Automobil GmbH, uviedol: „Najmä v súvislosti s úžitkovými vozidlami sa v posledných desaťročiach dosiahol obrovský pokrok v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, čo očividne dokazuje štatistika nehôd. Dr. Stefan Guserle zohral vďaka svojmu úsiliu kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní toho, aby tento pozitívny vývoj mohol pokračovať aj do budúcnosti. Európska cena za bezpečnosť úžitkových vozidiel je náš spôsob, ako oceniť jeho prínos.“