Kedy znižuje spätné zrkadlo bezpečnosť pri jazde?

17. 2. 2022
Odborníci z DEKRA varujú pred vešaním ochranného rúška na spätné zrkadlo v aute.
Rúško je v súčasnosti povinnou výbavou takmer každého z nás. Vodiči automobilov nie sú výnimkou – stačí, že vybehnú natankovať alebo kúpiť si niečo pod zub na benzínovej pumpe. Mnoho vodičov si preto v aute necháva aspoň jedno rúško. Odborníci z DEKRA však upozorňujú motoristov, aby rúško nevešali na spätné zrkadlo. „Podľa nášho názoru sú nebezpečné aj pomerne malé predmety zavesené na spätnom zrkadle, či už prívesky alebo osviežovače vzduchu. O to viac je nebezpečné pomerne veľké ochranné rúško,” hovorí Peter Rücker, vedúci výskumného centra nehôd DEKRA.
Problémom nie je len to, že obmedzujú výhľad vodiča, najmä pri zatáčaní, ale takisto aj to, že rôzne prívesky na vnútornom zrkadle sú veľmi rozptyľujúce. „Vodiči sú zvyknutí na neustále pohyby na okraji svojho zorného poľa, pretože na spätnom zrkadle vždy visí nejaký predmet. Výsledkom však nakoniec je, že si oveľa neskôr všimnú pohyby mimo vozidla, ako sú cyklisti alebo chodci na pravej strane cesty,“ hovorí odborník. Môže to v konečnom dôsledku spôsobiť vážnu dopravnú nehodu, ktorej sa dalo ľahko predísť.

Využite úložné priestory auta

„Rúška slúžia na ochranu ľudí. Ak jedno z nich zavesíte na spätné zrkadlo, robíte pravý opak: ohrozujete ostatných účastníkov cestnej premávky,“ hovorí Rücker. Jasne odporúča: „Majte svoje rúško v jednom z úložných priestorov, väčšina vozidiel ich ponúka. Spätné zrkadlo nie je vešiak na šaty.“
Rúško si radšej odložte do priečinku na rukavice na spolujazdcovej strane, do dverí alebo ak máte odkladací priestor v strede medzi sedadlami.