Nákladný bicykel - vhodná preprava pre dieťa?

01. 3. 2022

Popularita nákladných bicyklov stále stúpa. Rôznorodosť modelov na trhu a ich predajné čísla neustále rastú. Štúdie odhadujú, že nákladné bicykle sa v budúcnosti budú používať na zhruba 50 % všetkej prepravy tovaru v našich mestách. Avšak nielen prepravné a doručovacie spoločnosti a obchodníci objavili výhody nákladných bicyklov. Čoraz častejšie môžeme na našich cestách vidieť aj rodičov, ktorí na nákladnom bicykli prepravujú svoje deti. Vedci z výskumného centra nehôd DEKRA vydali preto jasné odporúčania.

Výhody nákladných bicyklov pre rodičov sú zrejmé – na rozdiel od bežnej sedačky ním ľahko prepravíte aj dve deti naraz. Deti majú taktiež viac priestoru, môžu si vychutnať výhľad okolo seba a na rozdiel napríklad od prívesu za bicykel sú neustále v zornom poli rodiča. Nákladné bicykle teda jednoznačne ponúkajú množstvo výhod – pokiaľ dbáte na bezpečnosť!
V rámci vypracovávania Správy o bezpečnosti na cestách DEKRA 2020, ktorá sa v tomto roku zaoberala bezpečnosťou prepravy na dvoch kolesách, odborníci z centra nehôd DEKRA vykonali sériu testov s nákladným bicyklom. Výsledky testov sú jasné: deti sa môžu bezpečne prepravovať na nákladnom bicykli iba v prípade, že je vybavený bezpečnostným pásom – a samozrejme ak sa tento bezpečnostný pás aj skutočne používa. Koniec koncov, moderné nákladné bicykle vykázali vynikajúci brzdný výkon.
V areáli technologického centra DEKRA na závodnej trati Lausitzring v Bandenbursku naši odborníci skúmali rôzne scenáre s figurínou dieťaťa. V jednom scenári bola figurína pripútaná systémom bezpečnostných pásov ponúkaným výrobcom, v ďalšom scenári bola figurína jednoducho umiestnená na sedadle nákladného priestoru a nebola pripútaná. Brzdenie sa uskutočňovalo vlastnými brzdami bicykla z rýchlosti 25 km/h.
„Keď bola figurína pripútaná, jej poloha sa po zabrzdení takmer nezmenila“, hovorí Peter Rücker, vedúci výskumného tímu nehôd DEKRA. „Pri teste, pri ktorom figurína pripútaná nebola, bola po zabrzdení vyhodená z nákladného priestoru a narazila hlavou do vozovky. Nehoda ako táto by mala za následok ťažké poranenie hlavy – najmä bez prilby.“
Odporúčanie pre rodičov preto nemôže byť jasnejšie: Kedykoľvek prepravujete deti na nákladnom bicykli, vždy sa uistite, že sú pripútané. Aby sa zaistila bezpečnosť aj v prípade kolízie s iným dopravným prostriedkom, je pre deti nevyhnutná aj prilba.
Rada pre predajcov nákladných bicyklov je takisto jednoznačná: Vždy sa pýtajte zákazníkov, na čo chcú používať svoj nákladný bicykel. Ak ho plánujú používať na prepravu detí, mal by predajca trvať na tom, aby si zákazník kúpil vhodný model vybavený systémom bezpečnostných pásov. „Fotografie a video z našich testov, by mali stačiť na presvedčenie kohokoľvek“, hovorí Rücker.