Oprava pneumatík

Nemusíte vždy kupovať novú

10. 1. 2024 Safety on the road / Automotive
  • Oprava pneumatík je často lacnejšia a šetrí zdroje
  • Odporúčanie DEKRA: Oprava pneumatiky je práca pre odborný servis
  • Myslite na to, že keď použijete sprej na opravu pneumatiky, oprava takejto pneumatiky už nebude možná

Prasknutá pneumatika na aute je nielen nepríjemná, ale môže stáť aj veľa peňazí. Nie vždy je potrebné vymeniť takto poškodenú pneumatiku za úplne novú. Lacnejším riešením je oprava pneumatiky. V ktorých prípadoch je však oprava pneumatík možná a na čo treba myslieť?

Na pneumatikách sa dá v zásade veľa opraviť,“ vysvetľuje Christian Koch, špecialista na pneumatiky v expertnej organizácii DEKRA. Menšie poškodenie nemusí nutne znamenať, že sa musí vymeniť celá pneumatika. Ak ju opravíte odborne, často ju môžete ešte dlho používať.
Existuje mýtus, že môžete opraviť iba pneumatiky, ktoré sú schválené do určitej rýchlosti. To rozhodne nie je pravda,“ zdôrazňuje Koch. „Vždy to závisí od rozsahu poškodenia a celkového stavu pneumatiky." Najmä oblasť, kde sa dezén spája s bočnicou, nesmie vykazovať žiadne poškodenie. Motocyklové pneumatiky sa môžu opravovať iba v oblasti dezénu.

Posúdenie opraviteľnosti si vyžaduje odborné znalosti a skúsenosti

Zložitá vec na oprave pneumatiky nie je ani tak vykonať opravu samotnú, ako skôr posúdiť či je poškodenie pneumatiky v skutočnosti opraviteľné. Ide o komplexnú problematiku, ktorá patrí do rúk odborného servisu s vyškoleným a skúseným personálom,“ zdôrazňuje odborník. Odborník, ktorý opravuje pneumatiku preberá zodpovednosť za to, že pneumatika je pojazdná a má rovnaké výkonové charakteristiky ako originál. A hlavne, že je bezpečná.

Odstránenie z ráfika je nevyhnutné

Aby bolo možné posúdiť, či je pneumatika vhodná na opravu, je bezpodmienečne nutné ju z ráfika odstrániť. Len tak môže odborník skontrolovať pneumatiku zvnútra ako celok: napríklad, či zostala nepoškodená bočnica alebo či nie je defekt príliš veľký. „Ak je pneumatika opravená iba zvonku, taká istota neexistuje. Riziko defektu pneumatiky, prípadne pri vyššej rýchlosti jazdy, je vždy prítomné,“ varuje odborník.
Z technického hľadiska nie je skutočná oprava pneumatík žiadna veľká veda,“ hovorí odborník na pneumatiky DEKRA. Spotrebiteľom sa dokonca opakovane navrhuje ako jednoduché riešenie, ktoré si môžete urobiť sami. Odborník však laikom odporúča, aby to nechali na profesionálov.

V prípade prepichnutia nerobte žiadne chyby

Ak si chcete ponechať možnosť opravy pneumatiky otvorenú, nesmiete v prípade defektu urobiť žiadnu chybu. „Ak pneumatiku naplníte sprejom na opravu, aby ste utesnili defekt zvnútra, nebudete môcť pneumatiku následne opraviť, ale budete ju musieť vymeniť,“ vysvetľuje Christian Koch.
Tiež by ste nemali jazdiť s defektom, a to ani na krátke vzdialenosti; tým by sa pneumatika nenapraviteľne poškodila. Taktiež nie je vhodné vyťahovať z pneumatiky predmety, ktoré spôsobili prepichnutie, pretože to vedie priamo k rýchlej strate tlaku.
Dôležité je vedieť: Ak používate sprej na opravu defektu alebo napríklad vkladáte gumované šnúry zvonku na utesnenie defektu, musíte čo najskôr navštíviť pneuservis. „Takéto riešenia sú vhodné len na krátke vzdialenosti. Nejedná sa o opravu, ale iba o krátkodobé obnovenie funkčných vlastností pneumatiky," hovorí odborník.
Flexibilným riešením defektu pneumatiky je kompletné rezervné alebo núdzové koleso do auta za predpokladu, že je v kufri dostatok miesta. To vám tiež dáva možnosť nechať si pneumatiku následne opraviť.