Päť rokov DEKRA Lausitzring

22. 11. 2022 Technológia vozidiel

Príbeh úspechu pre budúcu bezpečnosť na cestách

Pred piatimi rokmi, 1. novembra 2017, sa skúšobná a expertná organizácia DEKRA stala majiteľom Lausitzring-u v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko. Odvtedy sa Lausitzring zmenil z pretekárskej a testovacej dráhy na testovaciu a pretekársku dráhu. Dnes toto miesto v kombinácii so susedným technologickým centrom DEKRA, ktoré bolo otvorené v roku 2003, tvorí najväčšie európske testovacie centrum nezávislé od výrobcov pre automatizovanú a prepojenú mobilitu zajtrajška. DEKRA okrem iného od roku 2017 masívne investovala do tratí a do prenosovej a meracej techniky. Výrazne vzrástol aj počet zamestnancov.

Dnes tu na mieste pracuje okolo 240 kolegov, viac ako 100 na DEKRA Lausitzring. Viac ako polovica z nich bola novo prijatá od roku 2017,“ vysvetľuje Uwe Burckhardt, vedúci testovania a eventov v DEKRA Lausitzring. „Hovoríme tu o kvalifikovaných pracovných miestach vrátane mechatronických technikov a inžinierov. To je pre región veľmi dôležité.“ V nasledujúcich rokoch zodpovední pracovníci predpokladajú ďalšie výrazné rozšírenie pracovnej sily.
Investície v posledných rokoch na DEKRA Lausitzring zahŕňali rozšírenie a modernizáciu multifunkčného priestoru na pozemku, novú dráhu na meranie hluku, novú funkčnú a administratívnu budovu pre oddelenie cestných skúšok, obstaranie nových plošín a terčov pre skúšky na vozidlách s automatizovanými funkciami, vytvorenie sietí WLAN a 5G na kontrolu týchto testov, ako aj oplotenie celého areálu a vybudovanie nového dodávateľského vstupu. Okrem toho sa investovalo do laboratórií v Technologickom centre DEKRA, napríklad do modernizácie a rozšírenia hnacieho ústrojenstva a emisného laboratória, ktoré bolo špeciálne vybavené aj na testovanie vozidiel s batériovým a vodíkovým pohonom.
Celková doterajšia investícia v závode DEKRA v Klettwitzi od prevzatia Lausitzringu sa pohybuje v rozsahu desiatok miliónov eur – a expanzia pokračuje. Predstavenstvo DEKRA rozhodlo o umiestnení budúceho testovacieho centra pohonných batérií pre elektrické vozidlá v Klettwitzi. Vytvorenie ďalších medzimestských testovacích tratí na okruhu DEKRA Lausitzring je už v štádiu plánovania spolu s významným výrobcom vozidiel. A ďalšie opatrenia sú už za rohom: „Momentálne prebiehajú prípravné práce na výstavbu našich mestských „ihrísk“ na parkovacích plochách,“ hovorí Uwe Burckhardt. Na nových asfaltových povrchoch bude v budúcnosti možné vyrábať širokú škálu scenárov v centre mesta s mobilnou infraštruktúrou a flexibilnou výstavbou. „Spolu s existujúcimi traťami na testovacom ovále DEKRA a na okruhu Lausitzring nám to umožní vyskúšať si testovacie vozidlá vo flexibilných scenároch v centre mesta, medzi mestami a na diaľnici.“
Význam týchto testov pre bezpečnosť cestnej premávky budúcnosti možno len ťažko preceňovať: „Pomocou testov sprevádzajúcich vývoj pre výrobcov a dodávateľov – rovnako ako pri testoch v rámci homologizácie a typového schvaľovania – zabezpečujeme, aby funkcie automatizovanej jazdy, ktorú budeme v budúcnosti využívať na ceste, boli skutočne bezpečné.“ Len za prvých desať mesiacov roku 2022 sa na testovacích dráhach na DEKRA Lausitzring vykonalo celkovo takmer 20 000 individuálnych testov.
DEKRA už v roku 2017 avizovala, že objekt bude aj po prevzatí naďalej využívaný na verejné podujatia – aj napriek nevyhnutnému utajeniu na ochranu prototypov. Preto sa motoristické podujatia stále pravidelne konajú: ako pevnú súčasť sezóny má DEKRA Lausitzring vo svojom kalendári preteky DTM; ADAC GT Masters bol tento rok rozšírený o veľký festival „Family & Friends“, kde mohli návštevníci nahliadnuť aj do zákulisia. Okrem toho sa tu konajú koncerty, kongresy a akcie pre zákazníkov. Špeciálnym vrcholom v roku 2022 bol pokus o svetový rekord v triatlone, kde po prvý raz žena dokončila vzdialenosť ironmana pod osem hodín a muž pod sedem hodín. (Viac si o tomto podujatí môžete prečítať tu: International triathlon quartet aiming for historical milestone achievement .) „Na rok 2023 už náš tím pre eventy uskutočnil množstvo veľmi zaujímavých rozhovorov s organizátormi rôznych podujatí, “ hovorí Uwe Burckhardt. „Zatiaľ nechceme prezrádzať príliš veľa, ale program sezóny sa určite oplatí vidieť znova."