Váš prehliadač je zastaralý

Prehliadač internet explorer už nie je podporovaný. Použite iné prehliadače, aby ste mohli webovú stránku využívať lepšie.

Päť rokov DEKRA Lausitzring

22. nov 2022

Technológia vozidiel

Príbeh úspechu pre budúcu bezpečnosť na cestách

Pred piatimi rokmi, 1. novembra 2017, sa skúšobná a expertná organizácia DEKRA stala majiteľom Lausitzring-u v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko. Odvtedy sa Lausitzring zmenil z pretekárskej a testovacej dráhy na testovaciu a pretekársku dráhu. Dnes toto miesto v kombinácii so susedným technologickým centrom DEKRA, ktoré bolo otvorené v roku 2003, tvorí najväčšie európske testovacie centrum nezávislé od výrobcov pre automatizovanú a prepojenú mobilitu zajtrajška. DEKRA okrem iného od roku 2017 masívne investovala do tratí a do prenosovej a meracej techniky. Výrazne vzrástol aj počet zamestnancov.

DEKRA Lausitzring

Dnes tu na mieste pracuje okolo 240 kolegov, viac ako 100 na DEKRA Lausitzring. Viac ako polovica z nich bola novo prijatá od roku 2017,“ vysvetľuje Uwe Burckhardt, vedúci testovania a eventov v DEKRA Lausitzring. „Hovoríme tu o kvalifikovaných pracovných miestach vrátane mechatronických technikov a inžinierov. To je pre región veľmi dôležité.“ V nasledujúcich rokoch zodpovední pracovníci predpokladajú ďalšie výrazné rozšírenie pracovnej sily.

Investície v posledných rokoch na DEKRA Lausitzring zahŕňali rozšírenie a modernizáciu multifunkčného priestoru na pozemku, novú dráhu na meranie hluku, novú funkčnú a administratívnu budovu pre oddelenie cestných skúšok, obstaranie nových plošín a terčov pre skúšky na vozidlách s automatizovanými funkciami, vytvorenie sietí WLAN a 5G na kontrolu týchto testov, ako aj oplotenie celého areálu a vybudovanie nového dodávateľského vstupu. Okrem toho sa investovalo do laboratórií v Technologickom centre DEKRA, napríklad do modernizácie a rozšírenia hnacieho ústrojenstva a emisného laboratória, ktoré bolo špeciálne vybavené aj na testovanie vozidiel s batériovým a vodíkovým pohonom.

Celková doterajšia investícia v závode DEKRA v Klettwitzi od prevzatia Lausitzringu sa pohybuje v rozsahu desiatok miliónov eur – a expanzia pokračuje. Predstavenstvo DEKRA rozhodlo o umiestnení budúceho testovacieho centra pohonných batérií pre elektrické vozidlá v Klettwitzi. Vytvorenie ďalších medzimestských testovacích tratí na okruhu DEKRA Lausitzring je už v štádiu plánovania spolu s významným výrobcom vozidiel. A ďalšie opatrenia sú už za rohom: „Momentálne prebiehajú prípravné práce na výstavbu našich mestských „ihrísk“ na parkovacích plochách,“ hovorí Uwe Burckhardt. Na nových asfaltových povrchoch bude v budúcnosti možné vyrábať širokú škálu scenárov v centre mesta s mobilnou infraštruktúrou a flexibilnou výstavbou. „Spolu s existujúcimi traťami na testovacom ovále DEKRA a na okruhu Lausitzring nám to umožní vyskúšať si testovacie vozidlá vo flexibilných scenároch v centre mesta, medzi mestami a na diaľnici.“

DEKRA Lausitzring

Význam týchto testov pre bezpečnosť cestnej premávky budúcnosti možno len ťažko preceňovať: „Pomocou testov sprevádzajúcich vývoj pre výrobcov a dodávateľov – rovnako ako pri testoch v rámci homologizácie a typového schvaľovania – zabezpečujeme, aby funkcie automatizovanej jazdy, ktorú budeme v budúcnosti využívať na ceste, boli skutočne bezpečné.“ Len za prvých desať mesiacov roku 2022 sa na testovacích dráhach na DEKRA Lausitzring vykonalo celkovo takmer 20 000 individuálnych testov.

DEKRA už v roku 2017 avizovala, že objekt bude aj po prevzatí naďalej využívaný na verejné podujatia – aj napriek nevyhnutnému utajeniu na ochranu prototypov. Preto sa motoristické podujatia stále pravidelne konajú: ako pevnú súčasť sezóny má DEKRA Lausitzring vo svojom kalendári preteky DTM; ADAC GT Masters bol tento rok rozšírený o veľký festival „Family & Friends“, kde mohli návštevníci nahliadnuť aj do zákulisia. Okrem toho sa tu konajú koncerty, kongresy a akcie pre zákazníkov. Špeciálnym vrcholom v roku 2022 bol pokus o svetový rekord v triatlone, kde po prvý raz žena dokončila vzdialenosť ironmana pod osem hodín a muž pod sedem hodín. (Viac si o tomto podujatí môžete prečítať tu: International triathlon quartet aiming for historical milestone achievement.) „Na rok 2023 už náš tím pre eventy uskutočnil množstvo veľmi zaujímavých rozhovorov s organizátormi rôznych podujatí, “ hovorí Uwe Burckhardt. „Zatiaľ nechceme prezrádzať príliš veľa, ale program sezóny sa určite oplatí vidieť znova."

Zdroj: Success story for future road safety