Požiadavky na zimné pneumatiky u nás a v zahraničí

23. 12. 2022 Doprava a premávka

Chystáte sa na zimnú dovolenku osobným autom? Prečítajte si, čo všetko musia spĺňať vaše zimné pneumatiky, aby ste dodržali zákon u nás a v krajinách EÚ.

Zimné pneumatiky sú nevyhnutné pre každého, kto v zime pravidelne používa svoje auto,“ hovorí odborník na pneumatiky DEKRA Christian Koch. „Zimné pneumatiky zvyšujú jazdnú stabilitu, skracujú brzdnú dráhu a znižujú riziko šmyku na klzkom zimnom povrchu." To všetko ale za predpokladu, že pneumatiky majú dostatočnú priľnavosť, takže nesmú byť príliš staré a musia mať stále dostatočný dezén.
V jednotlivých krajinách Európy sa požiadavky na zimné pneumatiky líšia.

Slovensko

Na Slovensku nemáme určený presný dátum, kedy je potrebné prezúvať pneumatiky. Podľa zákona o cestnej premávke platí, že „ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S.“
Hĺbka dezénu pneumatík osobných vozidiel je určená vyhláškou č. 134/2018 Z. z. a to na 1,6 mm s výnimkou, keď sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza – vtedy zákon vyžaduje minimálnu hĺbku dezénu 3 mm.

Európa – časté dovolenkové destinácie

Rovnako ako u nás, aj v európskych krajinách platí minimálna hĺbka dezénu pneumatík 1,6 mm mimo obdobia zimy. V zimných mesiacoch sa požiadavky v jednotlivých krajinách líšia.
V Nemecku sú zimné pneumatiky v určitých situáciách zákonnou požiadavkou. V zákone sa uvádza, že v zimných podmienkach na vozovke – najmä pri poľadovici, utlačenom alebo kašovitom snehu a klzkej námraze – nemožno vyjsť na cesty, ak nie sú vozidlá vybavené vhodnými zimnými pneumatikami. Zimné pneumatiky sa považujú za vhodné, ak boli vyrobené v roku 2018 alebo neskôr a nesú alpský symbol (snehová vločka vo vnútri hory). Tento symbol nahradil označenie „M+S“. Požadovaná hĺbka dezénu pneumatík je však rovnaká po celý rok - minimálne 1,6 mm.
V susednom Česku sú zimné pneumatiky povinné na úsekoch označených dopravnou značkou „zimná výbava“ od 1. novembra do 31. marca. Tieto značky sa však nenachádzajú iba v horských oblastiach, ale napríklad aj na diaľnici D1. Minimálna hĺbka dezénu je tu v tomto období stanovená na 4 mm.
V Rakúsku musia mať autá zimné pneumatiky na všetkých štyroch kolesách alebo snehové reťaze na minimálne dvoch hnacích kolesách v období od 1. novembra do 15. apríla v prípade zimných jazdných podmienok, ako je sneh, kaša alebo ľad. Požadovaná hĺbka dezénu je 4 mm.
Švajčiarsko nenariaďuje prezúvať autá na zimné pneumatiky, ale v prípade zimného počasia sa odporúčajú, pretože prekážanie ostatným vodičom môže mať za následok pokutu. Vodiči môžu niesť spoločnú zodpovednosť aj v prípade, že sa stanú účastníkmi nehody v čase, keď je ich vozidlo vybavené letnými pneumatikami. Na zimných pneumatikách stačí mať dezén 1,6 mm.
Vo Francúzsku nie sú zimné pneumatiky celoplošne povinné, aj keď môžu byť povinné na dopravných značkách, najmä v horských oblastiach.
Aj v Taliansku môžu byť na niektorých trasách dočasne vyžadované zimné pneumatiky. Vodiči musia používať zimné pneumatiky alebo mať so sebou snehové reťaze v období od 15. októbra do 15. apríla v severozápadnom regióne údolia Aosta. Na zimných pneumatikách stačí mať dezén 1,6 mm.

Celoročné pneumatiky? Pre koho sú vhodné?

V posledných rokoch sa medzi vodičmi stávajú čoraz obľúbenejšie celoročné pneumatiky. „Tieto pneumatiky musia preklenúť priepasť medzi letnými a zimnými pneumatikami, čím sa prinajlepšom stanú kompromisom,“ hovorí Koch. „Niekedy môžu predstavovať alternatívu pre ľudí, ktorí nejazdia často a väčšinou cestujú v mestských oblastiach." Celoročné pneumatiky sú vhodné aj pre vodičov, ktorí sa v prípade poľadovice a snehu môžu obrátiť na verejnú dopravu. „V tomto prípade musia vodiči kriticky posúdiť svoje vlastné schopnosti na ceste a trasách, po ktorých sa rozhodnú cestovať,“ hovorí Koch.
Bez ohľadu na to, aký typ pneumatík máte na vozidle (letné, zimné alebo celoročné), svoju prácu vykonávajú len vtedy, ak majú dostatočnú hĺbku dezénu. DEKRA odporúča na zimných pneumatikách minimálnu hĺbku dezénu 4 mm aj v prípade, že zákonné požiadavky sú nižšie. Výrazne tak zvýšite bezpečnosť vášho vozidla, skrátite brzdnú dráhu a zabránite akvaplaningu.