Váš prehliadač je zastaralý

Prehliadač internet explorer už nie je podporovaný. Použite iné prehliadače, aby ste mohli webovú stránku využívať lepšie.

Riziká predbiehania pri silnom nárazovom vetre

20. mar 2023

Doprava a premávka / Ľudský faktor

Jar je ročným obdobím, keď sa v jednej chvíli vyhrievame na slnku a vzápätí ukrývame pred búrkou. Jarné búrky sú v týchto mesiacoch častým javom a veľakrát môžu byť sprevádzané aj silným vetrom. Počas jarnej búrky musia vodiči venovať riadeniu vozidla plnú pozornosť.

Riziká predbiehania pri silnom nárazovom vetre

Sila a smer vetra sa môžu kedykoľvek náhle zmeniť a zmeniť tak aj jazdné podmienky,“ varujú odborníci z DEKRA. „Niekedy stačí jediný silný náraz vetra na to, aby vytlačil vozidlo z jazdného pruhu, čo znamená, že vodič musí rýchlo zareagovať,“ hovorí expert na nehody Thomas Gut. „V týchto situáciách je rovnako dôležité, aby vodiči zložili nohu z plynu. Pomalšia jazda znamená, že máte viac času na reakciu a nebezpečné situácie možno ľahšie zvládnuť.“

Obzvlášť vysoké riziko nárazového vetra je na mostoch, pozdĺž ciest cez zalesnené oblasti a pri výjazde z tunelov. Vodičov môže v týchto lokalitách náhly nárazový vietor často prekvapiť. Z tohto dôvodu majú mnohé takto exponované miesta výstražné značky alebo veterné rukávy (ukazovatele smeru a čiastočne aj sily vetra). „S rizikom bočného vetra musia vodiči počítať aj pri predbiehaní kamiónov alebo autobusov. V týchto situáciách musia vodiči korigovať svoje riadenie, keď sa dostanú do prúdu vozidla idúceho pred ním. Následne po predbiehaní musia riadenie opäť skorigovať s ohľadom na vietor,“ vysvetľuje Gut.

Ak je búrka príliš silná, možno je vhodné počkať s predbiehaním, kým vietor utíchne. Za určitých okolností môže predbiehané vozidlo v dôsledku silného nárazového vetra aj náhle vybočiť z jazdného pruhu. Zvláštnu pozornosť nárazovému vetru je potrebné venovať pri riadení dodávok, obytných áut a prívesov, alebo keď má vozidlo nainštalovaný strešný box. Veľké plochy na boku týchto vozidiel znamenajú, že tu treba počítať s veľkými silami vetra. V extrémnych prípadoch môže vietor tieto vozidlá aj prevrátiť.

Najdôležitejšie veci, na ktoré treba pamätať pri jazde v búrke, je spomaliť, pevne držať volant oboma rukami a predbiehať len vtedy, ak to považujete za vhodné,“ radí odborník na nehody. „Veľkú pozornosť venujte výstražným značkám a veterným rukávom, aké sú na diaľničných mostoch. Ak je rýchlosť vetra vysoká, pre vodičov je často lepšie zastaviť a počkať na chránenom mieste, kým sa situácia neupokojí.“ Treba sa však vyhýbať úkrytom v blízkosti stromov, pretože hrozí odlomenie konárov alebo vyvrátenie celých stromov.

Zdroj: Only overtake if appropriate