Riziká predbiehania pri silnom nárazovom vetre

31. 3. 2023 Doprava a premávka / Ľudský faktor

Jar je ročným obdobím, keď sa v jednej chvíli vyhrievame na slnku a vzápätí ukrývame pred búrkou. Jarné búrky sú v týchto mesiacoch častým javom a veľakrát môžu byť sprevádzané aj silným vetrom. Počas jarnej búrky musia vodiči venovať riadeniu vozidla plnú pozornosť.

Sila a smer vetra sa môžu kedykoľvek náhle zmeniť a zmeniť tak aj jazdné podmienky,“ varujú odborníci z DEKRA. „Niekedy stačí jediný silný náraz vetra na to, aby vytlačil vozidlo z jazdného pruhu, čo znamená, že vodič musí rýchlo zareagovať,“ hovorí expert na nehody Thomas Gut. „V týchto situáciách je rovnako dôležité, aby vodiči zložili nohu z plynu. Pomalšia jazda znamená, že máte viac času na reakciu a nebezpečné situácie možno ľahšie zvládnuť.“
Obzvlášť vysoké riziko nárazového vetra je na mostoch, pozdĺž ciest cez zalesnené oblasti a pri výjazde z tunelov. Vodičov môže v týchto lokalitách náhly nárazový vietor často prekvapiť. Z tohto dôvodu majú mnohé takto exponované miesta výstražné značky alebo veterné rukávy (ukazovatele smeru a čiastočne aj sily vetra). „S rizikom bočného vetra musia vodiči počítať aj pri predbiehaní kamiónov alebo autobusov. V týchto situáciách musia vodiči korigovať svoje riadenie, keď sa dostanú do prúdu vozidla idúceho pred ním. Následne po predbiehaní musia riadenie opäť skorigovať s ohľadom na vietor,“ vysvetľuje Gut.
Ak je búrka príliš silná, možno je vhodné počkať s predbiehaním, kým vietor utíchne. Za určitých okolností môže predbiehané vozidlo v dôsledku silného nárazového vetra aj náhle vybočiť z jazdného pruhu. Zvláštnu pozornosť nárazovému vetru je potrebné venovať pri riadení dodávok, obytných áut a prívesov, alebo keď má vozidlo nainštalovaný strešný box. Veľké plochy na boku týchto vozidiel znamenajú, že tu treba počítať s veľkými silami vetra. V extrémnych prípadoch môže vietor tieto vozidlá aj prevrátiť.
Najdôležitejšie veci, na ktoré treba pamätať pri jazde v búrke, je spomaliť, pevne držať volant oboma rukami a predbiehať len vtedy, ak to považujete za vhodné,“ radí odborník na nehody. „Veľkú pozornosť venujte výstražným značkám a veterným rukávom, aké sú na diaľničných mostoch. Ak je rýchlosť vetra vysoká, pre vodičov je často lepšie zastaviť a počkať na chránenom mieste, kým sa situácia neupokojí.“ Treba sa však vyhýbať úkrytom v blízkosti stromov, pretože hrozí odlomenie konárov alebo vyvrátenie celých stromov.