Ruší sa predĺženie platnosti STK o 3 mesiace!

01. 7. 2022 Kontrola vozidla

Na základe novelizácie zákona č. 106/2018 Z. z. sa od 1.9.2022 ruší predĺženie platnosti technickej kontroly a emisnej kontroly (TK a EK) o 3 mesiace. Predĺženie platnosti platilo vyše dvoch rokov a dôvodom bola krízová situácia počas pandémie Covid19.

Čo v prípade, ak vám platnosť TK a EK končí do konca augusta alebo ste už v trojmesačnej lehote „predĺženia“?

Nestrachujte sa, zrušenie predĺženia sa neudeje zo dňa na deň. Motoristi, ktorým platnosť TK a EK končí do 31.8.2022, ešte môžu trojmesačné predĺženie využiť.
PRÍKLAD: Ak vám končí platnosť TK a EK napríklad 25.8.2022, automaticky sa vám predžuje o 3 mesiace (do 25.11.2022).

Kto už nemá nárok na predĺženie platnosti?

Motoristom, ktorým končí platnosť TK a EK 1.9.2022 alebo neskôr sa už platnosť nepredlžuje a končí termínom uvedeným v protokole o TK a EK.
PRÍKLAD: Ak máte TK a EK platnú napríklad do 3.9.2022, končí sa riadnym termínom uvedeným v protokole o TK a EK (3.9.2022).

Predĺženie IBA na území Slovenskej republiky!

Upozorňujeme majiteľov vozidiel, aby nezabudli, že stále platí, že platnosť TK a EK sa predlžuje IBA na území Slovenskej republiky, nakoľko slovenské zákony platia iba na Slovensku. Ak sa chystáte autom do zahraničia na dovolenku či služobnú cestu, musíte mať TK a EK platnú podľa riadneho termínu, inak vám v zahraničí hrozí pokuta.

Odporúčanie na záver

Z hľadiska bezpečnosti odporúčame vodičom (najmä tým, ktorí plánujú dlhšie cesty po Slovensku), aby technickú a emisnú kontrolu neodkladali. Najmä ak sa chystáte na rodinnú dovolenku, je vo vašom záujme dať si vozidlo pred cestou skontrolovať, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, ktoré vám pokazia chvíle oddychu s rodinou.
Z praktického hľadiska rovnako odporúčame absolvovať TK a EK v lete – všeobecne sú v lete výrazne kratšie čakacie doby, ktoré sa s príchodom jesene zase predlžujú.