Sfalšované osvedčenia o technickej a emisnej kontrole

08. 7. 2022 Kontrola vozidla

V prípade kúpy ojazdeného vozidla určite každého zaujíma platnosť technickej a emisnej kontroly. Čím dlhšie platia, tým je pre kupujúceho vozidlo lákavejšie. Keď vozidlo prešlo STK len nedávno, pre kupujúceho to znamená, že je v dobrom technickom stave a naviac mu na určitý čas odpadá starosť s ďalšou kontrolou.

Avšak pozor na podvodníkov! Kúpa ojazdeného vozidla je dnes už hotovou vedou a podvodníci sú každým rokom kreatívnejší a vynaliezavejší. Navyše aj ľahká dostupnosť najrôznejšej techniky a technológií im hrá do karát a upravený stav najazdených kilometrov, či pozmenené VIN číslo sú dnes už na trhu s jazdenkami na dennom poriadku. Upraviť dátumy na dokladoch o technickej a emisnej kontrole je pre nich malina.
Spoločnosť TESTEK (Technická služba pre technické kontroly) zverejnila na svojej stránke informáciu o prípade sfalšovaných osvedčení o technickej a emisnej kontrole:
Osvedčenie o technickej kontrole na obrázku dostal nový majiteľ ku svojmu čerstvo nadobudnutému ojazdenému autu. Onedlho ho však v pošte čakalo nemilé prekvapenie v podobe sankcie za neplatnú technickú a emisnú kontrolu. Ak sa na obrázok pozriete pozornejšie, dátum kontroly a lehota platnosti sú vyhotovené iným fontom. Kým staršia potlač je už vekom a možno aj kvôli menej kvalitnému toneru zošúchaná, oba dátumy sú až pozoruhodne zreteľné a dobre čitateľné. A skutočne, dostali sa na osvedčenie až neskôr, dodatočne a samozrejme nelegálne.“ Zdroj (text a obrázok): TESTEK – NOVINKY/28​.4​.2022
Pokutu za neplatné kontroly môžete dostať nie len na ceste pri cestnej kontrole policajnou hliadkou, ale aj od Okresného úradu, ktorý sleduje platnosť kontrol prostredníctvom informačného systému. Pokuta za jednu neplatnú kontrolu je 165 €, teda spolu za neplatnú technickú a emisnú zaplatíte 330 €. Pokiaľ pokutu uhradíte do 15 dní a zároveň absolvujete obe kontroly, pokutu si môžete znížiť o 2/3 teda na 55 € za jednu kontrolu, resp. 110 € za obe.
Celkom vysoká položka po kúpe vozidla, nemyslíte?
Preto v prípade, že kupujete ojazdené vozidlo, dajte si tú námahu a skontrolujte si platnosť oboch kontrol na internete. Na našej stránke OVERENIE STK nájdete odkazy na stránky Technickej služby pre technické kontroly TESTEK a Technickej služby pre emisné kontroly S-EKA, kde si jednoducho a zadarmo skontrolujete dokedy vozidlu platí technická a emisná kontrola.
V prípade, že sa chcete vyhnúť aj ďalším nepríjemným prekvapeniam po kúpe jazdenky, využite našu službu AUTOKONTROLA . Po dôkladnej kontrole vozidla našim technikom si môžete byť istí, že všetky doklady od vozidla sú v poriadku, že vozidlo nie je kradnuté ani v exekúcii a jeho technický stav zodpovedá tomu, čo tvrdí predajca.