Zmeny v predpisoch - Ťažné zariadenie

17. 10. 2023 Kontrola vozidla

Nové predpisy – Na čo nesmiete zabudnúť, keď sa chystáte na STK?

Nové predpisy technických kontrol niekedy vodičov potešia, inokedy zasa až tak nie.
Minule sme vás informovali o pozitívnej zmene, ktorá priniesla miernejšie hodnotenie bŕzd pri technickej kontrole (TK). Tentokrát vás musíme upozorniť na zmenu, ktorá sa týka zariadenia na mechanické spájanie a ťahanie (ťažné zariadenie).
Toto spájacie zariadenie a jeho odnímateľné časti ste doteraz museli mať počas technickej kontroly k dispozícii (prítomné vo vozidle, napr. v kufri), no nemuseli ste ho pripevňovať k vozidlu. Po novom sa počas TK musí overiť aj funkčnosť pripojenia k pevným častiam spájacieho zariadenia a tiež funkčnosť akýchkoľvek poistných alebo bezpečnostných prvkov.
To znamená, že na technickú kontrolu si nesmiete zabudnúť, okrem všetkých iných potrebných vecí, zobrať aj odoberateľné spájacie zariadenie. Myslite na to, že toto zariadenie nesmie byť pripevnené k autu počas cesty na STK, pokiaľ na ňom nemáte nič pripevnené. Následne, keď prídete na STK, si ho musíte nasadiť a po skontrolovaní jeho funkčnosti ho znova z auta demontovať.
Ak plánujete technickú kontrolu nezabudnite na spájacie zariadenie, môžete sa vyhnúť zbytočnej dočasnej spôsobilosti vozidla. Všetko ohľadom prípravy na STK nájdete na naše stránke Čo treba na STK​.