Testujeme Alexu na bezpečnosť a používateľský zážitok

19. 2. 2022
Jednou z ôsmych divízií spoločnosti DEKRA je Service Division Product Testing, t. j. Divízia testovania produktov. Okrem iného sa táto divízia špecializuje aj na technológie IoT (Internet of Things = technológia chytrého prepojenia zariadení/objektov/ľudí s internetom) a pokrýva najvýznamnejšie mobilné a bezdrôtové technológie na celom svete.
Do jej rozsiahleho portfólia testovania a posudzovania nedávno pribudli služby pre výrobcov zariadení, ktoré integrujú hlasovú asistentku Alexa Voice Service do svojich produktov. DEKRA umožňuje výrobcom:
  • využívať laboratórne služby Autorizovaného testovacieho laboratória (ATL) a Autorizovaného bezpečnostného laboratória (ASL) na testovanie svojich výrobkov,
  • zúčastňovať sa testovacích stretnutí v laboratóriách DEKRA spolu so skúsenými testovacími inžiniermi,
  • odovzdávať svoje výrobky na certifikáciu, aby sa rýchlo a hladko dostali na trh.

Prvé autorizované laboratórium na testovanie produktov využívajúcich Alexa Voice Service

DEKRA je prvým laboratóriom na svete, ktoré je autorizované tak na testovanie zariadení, ako aj na testovanie programov hodnotenia bezpečnosti, ktoré spĺňajú zabudované požiadavky pre Alexa.
DEKRA, ako testovacie laboratórium pre Alexa Voice Service, používa automatizáciu testov a sériu checklistov poskytovaných spoločnosťou Amazon, aby sa zabezpečilo, že výrobky spĺňajú požiadavky na akustiku, hudbu, funkčnosť a používateľský zážitok. DEKRA generuje pre Amazon výsledky certifikačných testov vo forme reportov Alexa Qualification Tool (AQT) a manuálnych checklistov.
„Sme nadšení, že nás Amazon uznal ako autorizované laboratórium pre zariadenia Alexa. Vidíme zvýšený trhový dopyt na používanie funkcií hlasového ovládania v zariadeniach IoT, najmä v inteligentnom domácom ekosystéme, kde DEKRA ponúka a vyvíja širokú škálu služieb testovania a certifikácie. Netreba dodávať, že je kľúčové, že služby hlasového ovládania v inteligentných zariadeniach spĺňajú bezpečnostné a výkonové štandardy,“ hovorí Fernando E. Hardasmal, výkonný viceprezident a vedúci oddelenia testovania produktov spoločnosti DEKRA.

Čo je Alexa?

Predstavte si, že ráno vstanete a poviete: “Dobré ráno Alexa”. Alexa vás odzdraví, povie predpoveď počasia, prečíta udalosti v kalendári, upozorní na nové maily, spustí kávovar, zapne svetlo a prečíta najnovšie aktuality. Pred spánkom jej napríklad môžete prikázať, aby vám zahrala relaxačnú hudbu zo Spotify a o 30 minút ju vypla. Ak Alexe niečo pošepkáte, šepkaním vám odpovie späť. Drobnosť, ktorá poteší, najmä ak nebývate v domácnosti sami a nechcete svoju polovičku v noci zobudiť.
To a ešte omnoho viac je Alexa, cloudová hlasová služba od Amazonu, ktorá je k dispozícii na viac ako 100 miliónoch zariadení od Amazonu a ďalších výrobcov. S Alexou je možné vytvárať prirodzené hlasové zážitky, ktoré ponúkajú intuitívnejší spôsob interakcie s technológiou, ktorú používate každý deň.