Výnimočné cesty okolo sveta I.

11. 5. 2023 Špeciálne

Cesty po celom svete spájajú mestá, regióny a krajiny – a na mnohých trasách idú sny a nočné mory ruka v ruke.

Pozrime sa na krásu a niekedy aj hrôzu týchto mimoriadnych ciest.

Hana Highway - Havaj

Aloha! Samozrejme, deň na pláži na pláži Ho'okipa na havajskom ostrove Maui vždy stojí za to! Táto pláž je jedným z najvyhľadávanejších miest na surfovanie na ostrove. Ale môžete tiež pokračovať v jazde po ceste zvanej Hana Highway – jedno z najúžasnejších spojení v celom tichomorskom regióne. Z Kahului, najväčšieho mesta na ostrove, vedie pozdĺž severného pobrežia 103 kilometrov do malej dedinky Hana. Cez 54 mostov a takmer 600 zákrut sa „Cesta na Hanu“ vinie až 422 metrov nad príbojom. Cesta však už nie je len pre zasvätených: prejde po nej denne asi 1000 áut. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste uviazli v dopravnej zápche prenajatých áut, vyberte sa na cestu mimo víkendov a dokonca aj počas pracovných dní vyrazte pred východom slnka. Pozdĺž cesty narazíte na jednej strane na nádherné lesy a vodopády a na druhej strane na úchvatné pláže.

Atlanterhavsveien - Nórsko

Popri oceáne, ale len tesne nad hladinou mora, vedie v strednom Nórsku Atlantická cesta. Je považovaná za najkrajšiu cestu v Európe. Takzvaný Atlanterhavsveien je osem kilometrov dlhý úsek nórskej okresnej cesty 64. Túto cestu možno vidieť nielen vo filme Jamesa Bonda „No Time to Die“, ale aj v mnohých reklamách – často na autá, motocykle alebo karavany. Nie je to náhoda: Atlanterhavsveien spája niekoľko malých ostrovov v širokých oblúkoch a vedie cez osem mostov. Z veľkej časti vedie priamo cez more. Pri zlom počasí je potrebná opatrnosť: Na rozbúrenom mori sa vlny môžu dostať až na asfalt.

Overseas Highway - Florida

Podobný cestný highlight si možno užiť aj v iných klimatických oblastiach, konkrétne na floridskej Overseas Highway. Táto najjužnejšia časť americkej Highway 1 je dlhá 203 kilometrov a končí ako „Cesta do mora“, ktorá spája 44 ostrovov od Miami po Key West s jeho „najjužnejším bodom kontinentálnych USA“. Diaľnica sa považuje za výborne vybudovanú najmä z jedného vážneho dôvodu: V prípade hurikánu je to prakticky jediná úniková cesta na pevninskú Floridu.

Trans-Sahara Highway - Afrika

Na druhej strane takmer úplne bez prístupu k vode je cesta po Trans-Sahara Highway, tiež známa ako „Africká cesta jednoty“. Jej severný koniec je pri Stredozemnom mori (Alžírsko, Alžír), južný koniec pri Atlantickom oceáne v Guinejskom zálive (Nigéria, Lagos). Zaujímavosťou je, že diaľnica je spevnená len asi v 85%, niektoré úseky najmä v Nigeri je potrebné prejsť po piesku. Ľudia, ktorí sa vydajú na 4500 kilometrov dlhú trasu zo severu, tesne pred polovicou cesty prejdú bizarnou skalnatou krajinou pohoria Hoggar. Archeologické náleziská, skalné maľby a rytiny naznačujú, že oblasť bola osídlená už okolo roku 6 000 pred Kristom.