Začiatok novej motorkárskej sezóny

05. 4. 2023 Doprava a premávka

S príchodom jari sa rozbieha aj nová motorkárska sezóna. Mnohí motorkári sa už nevedia dočkať, kedy opäť nasadnú na motorky. „Nikto nezabudne, ako sa jazdí na motorke, ale po zimnej prestávke aj skúsení jazdci potrebujú krátke „zahrievacie“ obdobie,“ hovorí Stephan Schlosser, jeden zo špecializovaných odborníkov DEKRA.

Po dlhej zimnej prestávke sa mnoho motocyklistov snaží opäť vyraziť na cesty. So začiatkom sezóny však prudko stúpa aj nehodovosť. „Počas jari sa počet nehôd na motorkách rýchlo zvyšuje a vrchol dosahuje v letných mesiacoch,“ vysvetľuje Luigi Ancona, výskumník nehôd a odborník na motocykle v spoločnosti DEKRA. „Nie je to tak, že by ste cez zimu zabudli jazdiť na motorke, ale je to ako po roku opäť prvýkrát zlyžovať z kopca. Musíte sa dostať späť do formy a osviežiť si svoj cit pre motorku. Ako prudko zrýchľuje a spomaľuje? Akú vzdialenosť potrebujem na zabrzdenie? Ako nakláňam alebo opieram motorku do zákruty?“ Preto by ste pri prvom výlete nemali hneď podľahnúť eufórii z jazdy. „Zachovajte pokoj,“ radí odborník.

Cvičná jazda

Pri prvej jazde po zime je najlepším riešením nájsť si bezpečné a pokojné miesto na zahriatie a osvieženie si základov jazdy: vybočovanie, núdzové brzdenie, jazda cik-cak, kruhy, osmičky – to všetko sú prvky praktickej jazdy. A to všetko sú vynikajúce spôsoby, ako sa rýchlo znovu zoznámiť s ovládaním a vyvážením vášho motocykla. Na vašej prvej – nie príliš dlhej – jazde je najlepšie cestovať sólo a nie so spolujazdcom, aby ste mohli sústrediť všetku svoju pozornosť na opätovné oboznámenie sa s dvomi kolesami namiesto štyroch.

Kondičná jazda pod dohľadom profesionála

Ak vaša prestávka na motorke trvala dlhšie, odborníci z DEKRA radia zúčastniť sa profesionálneho školenia v podobe niekoľkých kondičných jázd. „Nemôžete len tak pokračovať tam, kde ste pred rokmi či dokonca desaťročiami skončili,“ zdôrazňuje Luigi Ancona. „Čím viac času uplynulo od poslednej jazdy, tým dôležitejšie je systematicky obnovovať svoje jazdné techniky a cit pre motorku." Samozrejme, nezaškodí ani trochu sebareflexie. Nezmenil sa váš fyzický stav? Aká je vaša kondícia a schopnosť reagovať? Manipulácia s motocyklom môže byť často ťažšia ako v mladšom veku. Niektorí ľudia si môžu dokonca položiť otázku, či si ich chrbát poradí s motocyklom, ktorý mali v mladosti, alebo či by sa viac nepotešili z pohodlného Cruiseru.

Nástrahy na ceste

Na jar treba byť pri jazde obzvlášť ostražitý. Premenlivé počasie so sebou prináša riziko námrazy na vozovke, najmä v skorých ranných hodinách. Stav vozovky je však potrebné sledovať počas celej sezóny - nielen aby ste sa vyhli namrznutej ceste, ale aj rozliatym kvapalinám či iným prekážkam alebo predmetom na vozovke.
A pozor najmä na vodičov áut, ktorí si ako každú jar opäť zvykajú na zvýšený počet motorkárov na cestách. Mnoho vodičov áut často podceňuje zrýchlenie, rýchlosť či vzdialenosti a niekedy úplne nezaregistrujú štíhlu siluetu motocykla – alebo ju zaregistrujú príliš neskoro. Na zabezpečenie príjemného začiatku motorkárskej sezóny bez nehôd Stephen Schlosser odporúča, aby ste si na cestách osvojili obzvlášť opatrný a defenzívny štýl jazdy. „Pozorne sledujte osobné a nákladné autá, dávajte si pozor na potenciálnych vodičov odbočujúcich doľava, vyhýbajte sa slepým uhlom na autách a nákladných autách a nepreceňujte svoje schopnosti.

Technický stav

V neposlednom rade potrebuje motorka na začiatku sezóny aj technickú kontrolu. Pokiaľ nie ste odborník, je vhodné nechať si skontrolovať motorku u profesionálov. Pomocou palubnej diagnostiky je nevyhnutné skontrolovať brzdy, pneumatiky a hladiny kvapalín, a tiež bezpečnostnú elektroniku (napr. ABS). Rovnako je potrebné skontrolovať stav oblečenia/kombinézy, chrániče, čižmy, rukavice a štít na prilbe.
Zdroj: