Dekra Slovensko

Hoverboard sa podrobil crash testu. Ako zvládol zrážku s autom?

Hoverboardy sú síce rýchlejšie ako chodci, ste na nich však rovnako zraniteľní.

Pri zrážke s autom môže jazdec utrpieť fatálne následky.

Všetci poznáme futuristickú hračku hoverboard, ktorá sa zjavila už v roku 1980 vo filme „Návrat do Budúcnosti“. Dnes sa s ňou stretávame pomerne bežne, je obľúbená najmä u detí a mládeže. Na rozdiel od Segway, táto dvojkolka nemá riadidlá. Hoverboard je ovládaný len prenášaním hmotnosti na rôzne časti dosky.

Znie to zábavne, avšak odborníci varujú, že Hoverboard dokáže vyvinúť rýchlosť až 20km/h. V crash teste spoločnosti Dekra sa zrazilo auto, ktoré išlo 40km/h, s figurínou na hoverboard, okamžite ju odhodilo o niekoľko metrov ďalej.
V prípade reálnej nehody by boli následky omnoho vážnejšie vzhľadom na to, že človek na hoverboard nie je chránený – zvyčajne je oblečený rovnako ako chodec.

Kolízie sú pomerne bežné, pretože na jednej strane, motoristi ešte nie sú celkom zvyknutí na ľudí levitujúcich po ceste a teda nevedia patrične reagovať.
Do úvahy musíme taktiež brať fakt, že hoverboard môže vyviesť z rovnováhy kamienok či výtlk, ktoré sú, povedzme si otvorene, na našich cestách bežné.

Samostatnú kategóriu tvoria lacné hoverboardy, ktoré predstavujú riziko aj bez toho, aby ste naň vysadli. Na internete sú desiatky videí s prípadmi samovznietenia alebo až výbuchov. Preto odporúčame siahnuť len po overených výrobcoch.
Hoverboard je úžasný technický vynález, ktorý jasne dokazuje, že sci-fi sa môže stať realitou.

Ak sa chystáte si túto sci-fi jazdu v blízkej dobe užiť, odporúčame vyhnúť sa frekventovaným cestám a zabezpečiť svoju bezpečnosť napríklad reflexnými prvkami a použitím helmy.