Dekra Slovensko

Zlozvyky, ktorými si skracujete čas strávený v aute

Máte ich aj vy?

Každý človek má v sebe zakorenené množstvo zlozvykov. Od tých najmenej závažných až ku naozaj nepríjemným a nebezpečným. Táto nutkavá potreba sa nevyhýba ani vodičom za volantom.

Sústredenie nadovšetko

Ako najzávažnejší a bohužiaľ aj najnebezpečnejší zlozvyk môžeme označiť nepozornosť pri šoférovaní.
Tej by však zodpovedný vodič nikdy nemal podľahnúť. Nastupuje zvyčajne pri rutine, či pri rozptýlenej mysli, tomu sa môžeme vyvarovať napríklad tým, že si doprajete dostatočne kvalitný spánok. Doktor Gálik, dopravný psychológ, tvrdí, že pozornosť a koncentráciu si môžete trénovať jednoducho v pohodlí domova, napríklad lúštením sudoku, či rubikovej kocky.

Strate pozornosti dokážu predchádzať aj svetlá pred priechodmi pre chodcov, či akustické značky na diaľniciach.

Vodič by mal počas jazdy pozorne počúvať zvuk motora, v prípade, že sa mu nezdá, vie rýchlo predchádzať dopravnej nehode či vážnej poruche auta.

Raňajky „to go“

A čo také jedlo za volantom? Iste to poznáte, ponáhľate sa odviesť deti do školy, vyzdvihnúť šaty z čistiarne a hneď po tom na pracovné stretnutie. V nabitom rozvrhu sa však nenachádza žiadny čas na obed, ten si potom doprajete počas jazdy. 
Podľa nedávneho prieskumu až 50% ľudí jedáva za volantom a tak rozptyľuje svoju pozornosť. Obed v aute môže skončiť len zacapkaným volantom alebo ušpinenými poťahmi, no aj tu hrozí, že vás jedlo vyvedie natoľko z miery, že si nevšimnete chodca, či cyklistu. Určite je pre to lepšie dopriať si jedlo v pokoji a za stolom. Zabezpečíte si tak pôžitok a zároveň nikomu nehrozí nebezpečenstvo.

Jazda v pyžame či čistenie nosa

Niekedy sa stane, že konanie človeka je pomerne bizarné. Až 31% žien sa priznalo, že už niekedy šoférovali oblečené v pyžame, jedna tretina sa dokonca maľovala. Aj keď šlo „len“ o rúž.
Je zaujímavé, že takmer polovica opýtaných mužov potvrdila, že si počas jazdy špárajú v nose či si čistia nechty.
Mnohí z nich prelaďujú stanice rádia či menia CD v prehrávači aj napriek tomu, že by túto činnosť mohli prenechať spolujazdcovi.

Nie len za volantom

Zlozvyky sa netýkajú len chovania sa pri samotnom šoférovaní auta v premávke. Stane sa, že sa stretnete s vodičom, ktorý nepoužíva smerovky alebo sa príliš tisne na váš kufor. Chovanie takýchto ľudí je nie len nepríjemné ale i nebezpečné. Takisto sa bežne stáva, že jazdia pomaly, nerozhodne, či parkujú arogantne.

My vám prajeme, aby ste tak neohľaduplných vodičov na ceste stretávali čoraz menej.